Zanim zaczniemy szukać pomysłów na składanie serwetek, warto sprawdzić, czy mamy odpowiedni materiał do pracy. W zależności od tego, ile osób zasiądzie do stołu, a także jaki charakter będzie miało spotkanie przy stole, potrzebować będziemy różnego asortymentu. Przyjmuje się, że każdy z gości powinien mieć oddzielną serwetkę, którą przed konsumpcją zgodnie z zasadami savoir-vivre położy sobie na kolanach, a w razie potrzeby rąbkiem oczyści twarz. Z kolei kolor i ewentualne zdobienia będą odzwierciedleniem klimatu, w jakim odbywa się posiłek - przyjęcie na chrzciny, uroczysty obiad jubileuszowy czy kolacja wigilijna. Pamiętajmy o tym, że materiałowe serwetki powinny być wyprane i dobrze wyprasowane - to ułatwi nam dekorowanie stołu. Poniżej kilka niesztampowych, a zarazem prostych podpowiedzi, jak w praktyce wykorzystać składanie serwetek.

Składanie serwetek - klasyczna propozycja pierwsza

Na początek pomysł na dość zgrabne i proste złożenie serwety na stół. Wyglądem przypomina na wpół rozwinięty kwiat i pięknie prezentuje się zarówno w kolorze (np. niebieskim jak na zdjęciu), jak i w klasycznej bieli. Do takiej inspiracji na składanie serwetek przyda się materiał o średnim lub większym rozmiarze - zbyt mały kawałek może okazać się za trudny do sprawnego złożenia.

 

Składanie serwetek - klasyczna propozycja druga

Kolejny pomysł na składanie serwetek w wersji 3D - serweta nie leży płasko na zastawie stołowej, ale wchodzi w ułożenie na płaszczyźnie stołu. Przy takim pomyśle dobrze jest zadbać o wyższe świece w świecznikach czy bukiety, aby złożone serwety nie dominowały wśród talerzy, a były eleganckim uzupełnieniem. Składanie serwetek nie powinno być zbyt mocne - goście powinni swobodnie rozwiązać naszą dekorację.

Składanie serwetek - na przyjęcie dla dzieci i nie tylko

Inspiracja dla osób, które lubią eksperymentować i szukają oryginalnych rozwiązań. Składanie serwetek na kształt buta krasnala sprawdzi się m.in. na przyjęciach dla dzieci, ale też na tematycznych imprezach karnawałowych, Sylwestra czy Andrzejki. I co ważne - serwetki mogą mieć różne kolory, co sprawi, że nasz stół będzie iście bajkowy!

Składanie serwetek - świąteczna choinka

Przygotowania do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia to szereg dań, zakupów i pomysłów na prezenty. Składanie serwetek powinno być więc przysłowiową wisieńką na torcie, która podkreśli nastrój wydarzenia, ale nie będzie spędzać nam snu z powiek. Najprościej zapatrzyć się w zielone serwety (w różnych odcieniach i rozmiarach), laski cynamonu i złote gwiazdki do dekoracji (zostaną nam pewnie z ozdabiania prezentów). Składanie serwetek to już czysta formalność i to zadanie możemy nawet powierzyć najmłodszym - świąteczny stół będzie błyszczeć!

Zobacz też: ciasta świąteczne.