Wyborne przepisy na apetyczne zdjęcia. Posmakuj fotografii kulinarnej!

Wydawnictwo Helion przygotowało prawdziwą perełkę dla wszystkich tych, którzy kochają gotować i fotografować. Książka Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań to polskie tłumaczenie Plate to Pixel: Digital Food Photography& Styling, napisanej przez  Helene  Dujardin z kultowego bloga Tartelette.

Książka zawiera wszelkie niezbędne informacje i zainteresuje nie tylko tych, którzy w fotografii jedzenia stawiają pierwsze kroki. Każdy, nawet zaawansowany fotograf, znajdzie w niej coś dla siebie. Autorka wprowadza nas w świat fotografii nie tylko od strony sprzętu i ustawień aparatu, lecz także stylizacji potraw, przygotowania sesji i postprodukcji. W końcu większość z nas, robiąc zdjęcia jedzeniu jest równocześnie kucharzem, stylistą, fotografem i grafikiem.

Oczywiście w Ujęciach ze smakiem nie mogło zabraknąć apetycznych zdjęć, które ilustrują poruszone w książce zagadnienia. Każda fotografia została dokładnie opisana, nie zabrakło też informacji o ustawieniach aparatu w konkretnym przypadku. Dzięki takim zabiegowi łatwiej jest czytelnikowi wprowadzić teorię w życie i eksperymentować. A o to przecież chodzi w fotografii!

Fotografowanie potraw jest sztuką… a Ty także możesz ją opanować. Wystarczy znać garść sprawdzonych przepisów!

  • Odkryjesz, w jaki sposób robić fenomenalne zdjęcia w naturalnym świetle.
  • Opanujesz różne tryby fotografowania i ustawienia aparatu.
  • Dowiesz się, jak precyzyjnie korygować ekspozycję zdjęcia.
  • Poznasz sposoby kompozycji, pozwalające pokazać potrawę od najpyszniejszej strony.
  • Opowiesz historię światłem.
  • Dodasz szczyptę elegancji dzięki ziołom, sosom i wypróbowanym technikom dekorowania potraw.
  • Poznasz tajniki fotografowania trudnych tematów, takich jak desery lodowe i gulasze.
  • Wypracujesz sposoby edycji i przetwarzania gotowych zdjęć, by wydobyć z nich wszystko, co najlepsze!

Hélène Dujardin jest zawodową fotografką kulinarną oraz stylistką potraw. Jej zdjęcia zdobią strony wielu książek kucharskich oraz czasopism. Jako była kuchmistrzyni, sama przygotowuje większość fotografowanych potraw. Jej blog, Tartelette cieszy się olbrzymim uznaniem wśród miłośników blogów kulinarnych.

„Być może Ty także chciałbyś posmakować kariery fotografa kulinarnego. A może chciałbyś po prostu umieć robić dobre zdjęcia różnych dań na potrzeby prowadzonego bloga lub do czasopisma; może szukasz nowego, ciekawego pomysłu na urozmaicenie fotograficznego portfolio, a może chcesz się przekonać „z czym się je fotografowanie jedzenia”. To nieistotne. Nauka, eksperymenty — czy też czysta zabawa — wszystko to będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące, jeśli nauczysz się panować nad najważniejszymi elementami sztuki fotografowania, które umożliwią Ci stworzenie zdjęć, na widok których będzie ciekła ślinka. (…) Wskazówki zawarte w tej książce mają za zadanie pomóc Ci w opanowaniu fotografii kulinarnej w szerokim zakresie. Sztuka fotografii nie zaczyna się bowiem na otrzymaniu zlecenia, i nie kończy na naciśnięciu spustu migawki. Wiedz też, że choć istnieją pewne ogólne wytyczne, ułatwiające tworzenie dobrych zdjęć, to Twoje podejście będzie jedyne w swoim rodzaju, podyktowane osobowością, posiadanym sprzętem, gustem, estetyką i budżetem… Niezależnie od tego, spójny proces fotografowania ułatwi Ci przekazanie widzom określonych uczuć i skojarzeń, związanych z fotografowanymi daniami.”
Hélène Dujardin

Zobacz fragment książki

Premiera książki już 24 lutego. Więcej niespodzianek już wkrótce na stronie Polska Gotuje!