Kilkadziesiąt lat temu, w lutym, tuż przed Tłustym Czwartkiem, w wielu domach słychać było charakterystyczny odgłos tłuczenia. Tym razem na warsztacie były nie kotlety schabowe, a coś pysznego na słodko. Domowi cukiernicy przygotowywali w ten sposób ciasto na faworki (znane również jako chrust). Po wstępnym zagnieceniu wielokrotnie uderzano w ciasto wałkiem. Przepis na faworki może być prostszy, a ciasto da się wyrobić i napowietrzyć w zdecydowanie łatwiejszy sposób i bez wysiłku. Ręce nie będą was już boleć. 

Jak zrobić faworki prościej i sprawniej niż zwykle? 

Przez długie lata wałek był jedynym sposobem na uzyskanie świetnie napowietrzonego, leciutkiego i kruchego ciasta. Najbardziej pożądane były (i są do tej pory) właśnie „supełki” z cienkiego ciasta, bez grubszych kawałków. 

Sprytniejsi fani pieczenia faworków wykorzystywali nasz sposób już wtedy. Znacznie popularniejszy (i dostępny) był wówczas wałek. Zamiast tłuc ręcznie ciasto, wyjmijcie maszynkę do mięsa i przepuśćcie kilka razy kawałki ciasta przez końcówkę o dużych oczkach. Dzięki temu napowietrzycie je bez wysiłku. Chyba, że chcecie przy okazji poćwiczyć i spalić na zapas trochę kalorii - wtedy polecamy stary, dobry wałek. 

Jak zawijać faworki?

Po zarobieniu i dobrym napowietrzeniu ciasta dowolną metodą pokrójcie równo rozwałkowany płat w równe prostokąty. Możecie to zrobić nożem lub radełkiem, które zostawi na krawędziach ozdobne „ząbki”. W każdym prostokącie zróbcie podłużne nacięcie. Następnie 1 z brzegów przełóżcie górą przez otwór i tyłem wywińcie na 2. stronę. W ten sposób w faworkach powstaje charakterystyczna falbanka - „supełek”.

Przepis na faworki jak za PRL

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej 
  • 4 żółtka
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka masła
  • 1 szczypta soli

Dodatkowo: cukier puder do posypania gotowych faworków. 

Sposób przygotowania: 

  1. Uformujcie kopczyk z przesianej mąki. W środku zróbcie dołeczek i wlejcie do niego żółtka, śmietanę, dodajcie też sól i masło.
  2. Wyróbcie ciasto, aż zyska jednolitą konsystencję bez grudek i będzie elastyczne. 
  3. Przepuśćcie ciasto kilka razy przez maszynkę do mięsa, używając sitka o dużych oczkach. 
  4. Podzielcie ciasto na kilka części, każdą rozwałkujcie i pokrójcie w paski o wymiarach 10 x 3 cm. Natnijcie na środku każdy pasek i przewleczcie 1 z końców przez otwory.
  5. Smażcie faworki na rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Gotowe ciasteczka powinny być złociste z obu stron. 
  6. Gotowe faworki oprószcie cukrem pudrem.