Biała kiełbasa różni się od klasycznej tym, że nie jest wędzona, a parzona i nie zawiera soli peklującej, tylko zwykłą. Po wyparzeniu pętko nie jest brązowe i rumiane, a jasnoszare. Robi się ją z wieprzowiny z zaledwie kilkoma dodatkami: solą, pieprzem, czosnkiem i czasami majerankiem (taka jest popularna w wersji wielkopolskiej). Wszystko to znajduje się w naturalnym jelicie wieprzowym, najczęściej kalibru 24/26 (są to typowe, grubsze kiełbaski). Daje ona w kuchni tyle możliwości, że warto przekonać się do niej na co dzień - nie tylko od święta.

Jak parzyć białą kiełbasę?

Aby zaoszczędzić czas, zagotujcie wodę do parzenia pod przykrywką i mięso również parzcie w ten sposób - by zachować wysoką temperaturę w środku. Ważne jest, by wodę, w której parzy się kiełbasa, solidnie posolić i doprawić. Parzenie wyciąga z mięsa sól i smak, ale to i tak 100x lepsza metoda obróbki niż typowe gotowanie. Wygotowując białą kiełbasę, wygotowalibyście z niej całą soczystość i tłuszczyk, który jest nośnikiem smaku.

Ile parzyć białą kiełbasę?

Sporą ilość wody w garnku doprawcie 2 ząbkami czosnku rozgniecionymi wraz z łupiną (pod nią kryje się najwięcej aromatu), łyżeczką soli, gorczycą oraz kilkoma liśćmi laurowymi i ziarnami ziela angielskiego. Tak zaromatyzowaną wodę zagotujcie, następnie włóżcie do niej kiełbasę, przykryjcie pokrywką i wyłączcie płomień pod garnkiem. Parzcie 20 minut. Po upływie tego czasu kiełbasa zmieni kolor na jasnoszary i jest gotowa do jedzenia lub dalszej obróbki (najczęściej smażenia lub pieczenia).

Jak jeść białą kiełbasę?

Parzoną kiełbasę z wody możecie podawać np. z ćwikłą, chrzanem, musztardą lub konfiturą z cebuli. Po wyparzeniu możecie ją też usmażyć lub upiec. Nie polecamy jej gotować, bo wtedy z dużym prawdopodobieństwem wyjdzie wam twarda gruda. 

Najlepiej znana jest w towarzystwie z gęstym śląskim żurem lub lżejszym żurkiem z jajkiem. Zapiekana biała kiełbasa z dodatkiem kapusty kiszonej, z boczkiem, z ziemniakami lub jako nadzienie do jajek na twardo, kotletów drobiowych i do pieczeni również są pyszne. Taka kiełbasa po wyparzeniu będzie też doskonałym składnikiem mięsnych i ziemniaczanych sałatek. Białą kiełbasę możecie też zgrillować, usmażyć jak zwykłą, ze sporą ilością cebuli czy też przyrządzić á la wątróbkę z cebulą i jabłkami. Po przyprawieniu sporą ilością majeranku będzie przepyszna.