Barszcz wigilijny to zarówno barszcz czerwony i barszcz grzybowy. Zależnie od regionu i upodobań domowników w różnych częściach Polski podaje się inną zupę jako barszcz wigilijny.

 

Barszcz wigilijny – czerwony

Barszcz z buraków przygotowuje się najczęściej na zakwasie (zobacz przepis na wigilijny barszcz na zakwasie). Zakwas, nastawiony z wyprzedzeniem, da naszej zupie nie tylko kolor, ale i głęboki smak. Wystarczą podstawowe składniki, które znaleźć można w każdej kuchni i oczywiście buraki, by stworzyć taki zakwas, a później móc cieszyć się pyszną zupą.

Dla tych, którzy zakwasu robić nie chcą, mamy przepis na barszcz czerwony przygotowany z pieczonych buraków. Dzięki temu cały smak buraków pozostaje w zupie, a nie wylewany jest przy odcedzaniu warzyw. Do gotowego bulionu dodajemy pokrojone w plastry buraki oraz przyprawy, chwilę gotujemy i odstawiamy na noc, by zupa przeszła smakiem buraków. Przed podaniem wystarczy barszcz wigilijny przecedzić i doprawić.

Do takiego esencjonalnego barszczu najlepiej pasują domowe wigilijne uszka, a konkretnie uszka z kapustą i grzybami czy paszteciki, choć w niektórych domach serwuje się także krokiety.

Sprawdź nasz przepis na uszka z grzybami

Barszcz wigilijny – grzybowy

Barszcz grzybowy przygotowuje się z suszonych grzybów. Podstawą zupy jest esencjonalny wywar z grzybów oraz włoszczyzny. W niektórych przepisach zupa grzybowa wzbogacona jest także o zakwas na barszcz, dzięki czemu zupa zyskuje dodatkowy, głębszy smak. Można dodatkowo wrzucić do zupy garść grzybów pokrojonych w mniejsze kawałki lub świeżych pieczarek, by była ona bardziej treściwa.

Według gustu, barszcz wigilijny można zabielić śmietaną lub podać jako klarowną zupę. Dodatkiem do tego dania jest zazwyczaj makaron, choć poszukiwaczom nowych smaków polecamy chipsy serowe.

Zobacz więcej przepisów na barszcz czerwony wigilijny i barszcz grzybowy