Sałatka śledziowa to danie dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za śledziami w oleju czy śmietanie. Zanim jednak przejdziemy do sałatek, należy zwrócić uwagę na głównego bohatera, czyli rybę. Śledź to drogocenna dla naszego organizmu ryba, bo zawiera witaminy i składniki mineralne potrzebne nam na co dzień. Co więcej, to źródło kwasów omega 3 i 6, warto więc śledzie jeść nie tylko od święta.

Jak sprawić, by ta ryba nie figurowała w naszym jadłospisie jedynie jako wigilijne danie? Tu z pomocą przychodzi nam sałatka ze śledzi. Pozwala ona na stworzenie pełnej i bogatej kompozycji, w której to ryba nie wysuwa się tak mocno na pierwszy plan i harmonijnie gra z pozostałymi składnikami.  

Pomysłów na takie sałatki jest wiele, jednak najpopularniejsza sałatka śledziowa to szuba - śledzie pod pierzynką. To sałatka śledziowa warstwowa, w której układa się warstwy ze śledzi, cebuli, ziemniaków, majonezu, buraków i jajka. Kolejność układania warstw jest w zasadzie dowolna, podobnie jak dodatki, które czasem ulegają drobnej modyfikacji. Jeśli chcemy trochę „odchudzić” nasze danie, zamiast majonezu należy wykorzystać jogurt naturalny. Warto też pamiętać, że taka sałatka smakuje najlepiej, jeśli da jej się trochę czasu, by skłądniki się „przegryzły”.

Inną popularną przekąską, szczególnie na Śląsku, jest hekele. Ta sałatka, która składa się z solonego śledzia, ugotowanego jajka, ogórka kiszonego, cebuli. Dodatkami do tego dania jest pieprz i musztarda. Najczęściej hekele serwowana jest z chlebem.

Nieco lżejszym, a równie smacznym pomysłem jest sałatka śledziowa podana na sposób meksykański. Oprócz ryby znajdziemy w niej także kukurydzę, czerwoną paprykę, czerwoną fasolę, ogórka kiszonego, jajka i lekko ostry sos pomidorowy. Do śledzi i jajek świetnie pasuje też curry, a jeśli dodamy do nich jabłko i ogórki kiszone otrzymamy kolejną smaczną sałatkę - zobacz przepis na śledzie w curry.

Pomysłów na połączenia smakowe ze śledziem jest wiele – śledź z warzywami i sosem cygańskim, sałatka z ziemniakami, ogórkiem konserwowym i śmietaną, śledzie po kaszubsku w sosie pomidorowym czy klasyczna sałatka jarzynowa z dodatkiem śledzi. To, które sałatki ze śledziami będa naszymi ulubionymi, zależy tylko od naszego gustu i pomysłowości.

Zobacz nasze propozcyje z kategorii sałatka śledziowai inne przepisy na śledzie