Każdy z nas w swojej kuchni używa przypraw, są to najczęściej dobrze znane i lubiane przyprawy takie jak: mielona papryka, bazylia, majeranek, liście laurowe, pieprz czy cynamon. Ale czy wszyscy znamy ich pochodzenie i zastosowanie? Niemieckie autorki Jutta Gay i  Monika Zilliken postanowiły pomóc nam w zdobyciu tej wiedzy.

„100 przypraw” wydawnictwa Olesiejuk to fascynujący przewodnik po świecie przypraw wydany w formie ozdobnego pudełka. W pudełku znajduje się 50 kart zawierających opisy 100 wybranych przez autorki przypraw. Znajdziemy tutaj opisy nie tylko przypraw korzennych takich jak gałka muszkatołowa, ale także przypraw warzywnych np. cebuli pospolitej czy czosnku pospolitego. Jednak najwięcej miejsca autorki poświęciły roślinom przyprawowym, którymi są m.in. bazylia, lubczyk, majeranek, bylica.

Na każdej karcie znajdują się opisy dwóch przypraw. W górnej części karty znajduje się polska i łacińska nazwa przyprawy. Następnie autorki w kilku słowach opisują historię oraz pochodzenie danej przyprawy. Najwięcej miejsca poświęcają jednak opisowi charakterystycznych cech przyprawy oraz jej zastosowaniu w kuchni i nie tylko. Na każdej karcie znajdziemy także zdjęcie danej przyprawy. Karty są numerowane, zatem zawsze w łatwy sposób można je ułożyć wg. pierwotnej kolejności. Na końcowych kartach znajduje się indeks opisanych przypraw.  

Przewodnik został bardzo ładnie wydany. Może stanowić bardzo fajny prezent dla kogoś, kto lubi gotować. Opisy przypraw są przedstawione w bardzo przystępnej formie, dlatego całość czyta się dość łatwo i przyjemnie. Wydanie przewodnika w formie kart z opisami jest jego głównym atutem. Pudełeczko można trzymać w szafce w kuchni i w razie potrzeby szybko do niego zajrzeć. Pudełko doskonale ochroni karty przed zabrudzeniami. Forma kart pozwala także ułożyć przyprawy wg. naszego upodobania np. na początku znajdą się karty z naszymi ulubionymi przyprawami. Forma książkowa nie pozwala nam na takie wariacje.

W pudełeczku, oprócz bardzo popularnych przypraw, znajdziemy także opisy przypraw orientalnych albo starych, polskich przypraw, których dziś już nikt nie używa np. bylicy boże drzewko. Na karcie tej przyprawy czytamy: „bylica boże drzewko straciła dziś na znaczeniu jako roślina przyprawowa (…) Ziele to sprawia, że tłuste potrawy, takie jak pieczenie, stają się lżej strawne.” Czytając poszczególne karty natrafiłam na kilka pozycji, których nie znałam, np. Krwiściąg mniejszy mający podobne zastosowanie jak pietruszka albo Adżman przyprawa przypominająca smakiem tymianek. Według mnie jest to bardzo fajna pozycja dla osób, które chcą wiedzieć trochę więcej o popularnych i mniej popularnych przyprawach, a nie chcą wydawać góry pieniędzy na obszerne przewodniki po świecie przypraw. Pudełkowy przewodnik kosztuje nie całe 25 zł, co według mnie jest przystępną ceną.

Minusem tej publikacji jest według mnie zbyt ubogi opis zastosowania danej przyprawy. Karty nie są zbyt duże, a połowę strony zajmuje zdjęcie, więc miejsca na opis pozostało niewiele. Fajnie byłoby, gdyby na jednej karcie znajdował się opis jednej przyprawy. Pudełko jest dość głębokie, więc 100 kart zmieściłoby się bez problemu. W tej publikacji brakuje mi dwóch rzeczy. Po pierwsze przykładowych przepisów, na wykorzystanie danej przyprawy. Wystarczyłyby nazwy dań, przepis zawsze można znaleźć w internecie. Po drugie opisu prawidłowego sposobu przechowywania.

Jedną z autorek przewodnika jest Jutta Gay niemiecka pisarka i podróżniczka. Podczas swoich wypraw obserwuje zwierzęta i rośliny, które następnie opisuje w swoich książkach i artykułach. Na przedmieściach Kolonii od wielu lat prowadzi hodowlę pszczół. Jest autorką wielu książek o tematyce kulinarnej m. in. „100 ziół” wydanej w takiej samej formie co „100 przypraw”, „Schokolade - ein Genusse” (Czekolada - radość), „Die besten Rezepte aus Thailand” (Najlepsze przepisy kulinarne z Tajlandii), oraz „Kräuter und Gewürze” (Zioła i przyprawy).