Autor książki, Matthew Fort, to pisarz i krytyk kulinarny a także juror w programie Great British Menu na kanale BBC2 oraz jeden z prezenterów programu Market Kitchen w telewizji UKTV Food. Jego jedną z największych pasji są Włochy, gdzie podróżuje co roku.

Słodki jak miód, kwaśny jak cytryny” to po bestsellerze „Apetyt na Italię” najnowsza książka Matthew Fort'a.

 

Książka ta napisana jest tak lekkim i apetycznym (kulinarnie) językiem, że czytając ją wraz z autorem wsiądziemy na kultową na Sycylii vespę i będziemy podróżować z nim z miasta do miasta, poznając sekrety i zakamarki kulinarne każdego z odwiedzonych miejsc.

Kiedy sięgniemy po tą książkę wraz z Mattthew Fort'em poznamy Sycylię przemierzając ją wiosną - przez środek wyspy z zachodniego wybrzeża na wschód, z Marsali do Katanii oraz jesienią podróżując dookoła całego wybrzeża, zaczynając i kończąc w Katanii. Celem tej podróży dla autora było zrozumienie Sycylii poprzez jedzenie. Pod koniec podróży autor stwierdza, że kuchnię sycylijską cechuje ogromne bogactwo a także ogrom różnorodności, historia jest w nią wpleciona a dzieje tej wyspy tworzyło i nadal tworzy jedzenie. Jako środek transportu autor wybrał skuter, vespę, charakterystyczny dla Sycylii środek transportu, na którym może i podróżowało się powoli, ale można było więcej zobaczyć i zwiedzać bez umiaru.

Książka rozpoczyna się przejrzystą mapą, na której zaznaczone są wszystkie odwiedzone przez autora miejsca, następnie są podziękowania i prolog oraz czternaście rozdziałów, w którym zapoznamy się z kulturą i kuchnią kolejnych miast.

Wraz z Matthew Fort'em odwiedzimy miasta i wioski, gdzie dzięki cudownie doskonałym opisom skosztujemy najznakomitszych przysmaków, a podczas jej czytania zgłodniejemy na pewno. Dzięki lekturze tej książki poznamy sekrety kuchni Sycylijskiej oraz będziemy mogli w swojej kuchni uczynić namiastkę Sycylii dzięki pięćdziesięciu przepisom, które autor zdobył i przekazał w książce czytelnikowi. Potrawy i smakołyki charakterystyczne dla danych regionów autor zawarł na końcu stosownego rozdziału, dzięki czemu, gdy czytając dany rozdział nabierzemy „na coś ochoty” - a stanie się to na pewno :) - będziemy mogli z łatwością odszukać przepis.

Podróżując autor odwiedzał sycylijskie rodziny, które zawsze z życzliwością i ciepłem służyły mu pomocą oraz pomagały realizować cel Fort'a – poznanie Sycylii przez kuchnię i zdradzały mu tajniki i kolejne etapy produkcji w przygotowaniu charakterystycznych potraw. Czytając książkę będziemy mieć choć namiastkę Sycylii i jej tradycji – dowiemy się jak robi się tam Cannoli – najbardziej klasyczne ciastko sycylijskie z nadzieniem z ricotty i czekolady, caponatę – potrawkę warzywną opartą na bakłażanie, cebuli, selerze i pomidorach. Poznamy także sekretne przepis na lody, granity i sorbety, ręcznie robioną czekoladę, różnorakie ryby i pasty (makarony), ciastka, pizzę, sałatki, scacciatę rodzaj bułki zwiniętej jak drożdżówka, naszpikowanej słonymi przysmakami oraz wiele innych pyszności.

 

Matthew Fort uważa, że „(...) Jedzenie i picie, rozmowa, sympatia, śmiech – to wszystko tworzy harmonijną całość. Wspólne jedzenie zawsze wydawało mi się jednym z podstawowych zajęć człowieka (…). Jednak jedzenie samo w w sobie nie decyduje o tym, czy dany posiłek zachowamy w pamięci. Możesz jeść najwykwintniejsze potrawy na świecie, ale jeśli towarzystwo jest nieciekawe, to dania będą smakowały jak pomyje. (…) Ostatecznie w jedzeniu nie chodzi tylko o bezpośrednie doznanie, chodzi o pamięć, o cudowne chwile, które będziesz mógł przywołać po dwudziestu, trzydziestu czy czterdziestu latach. (...)”.

 

By móc poznać przepisy na te smakołyki, trzeba sięgnąć po książkę Matthew Fort'a „Słodki jak miód, kwaśny jak cytryny”, która nie bez powodu określana jestnajbardziej smakowitą książką tego lata”, gdyż istotnie czytając ją ślinianki uruchamiają się same a my mamy nieopartą chęć na szybkie wkroczenie do kuchni i przygotowanie każdego smakołyka z owej książki. Ja skusiłam się na zrobienie scacciaty, która wyszła doskonała, bardzo smaczna a dodatkowo nie wymagała wielu przygotowań. Czytając tą książkę poszerzyłam swoją wiedzę kulinarną o nowe sposoby przygotowywania różnych potraw i tak według przepisu z książki na Sfincione – pizzę z Palermo, gdy robiłam pizzę, cebulę, którą układałam na wierzchu posypałam bułką tartą (tak było w przepisie) czego nigdy wcześniej nie robiłam. Cebulka dzięki temu nie spaliła się oraz zyskała wyjątkowy smak.

 

Dzięki lekturze tej książki poznamy powszechnie używane przyprawy i produkty oraz owoce i warzywa występujące na Sycylii. Dowiemy się skąd niektóre z nich pochodzą, w którym regionie są najlepsze a także co z czym najlepiej łączyć. Podróż autora skupiona była głównie na poznaniu tego kraju „od kuchni”, ale podróżując vespą mógł on też podziwiać piękne krajobrazy i budynki charakterystyczne dla danych miejscowości a swoimi spostrzeżeniami na temat tego co dostrzegał nie omieszkał podzielić się z czytelnikiem.

 

O Sycylii autor pisze: „ (…) Teraz istotę Sycylii dostrzegam raczej w abstrakcyjnym dostojeństwie niekończącego się, kołyszącego falowania ziemi, w oceanach pszenicy, w jeziorach winorośli, w sadzawkach gajów oliwnych, w małych wyspach pokrytych kurzem wiosek i lichych miasteczek – ponieważ to one tworzą autentyczny obraz najnowszej historii, tych okropności i ubóstwa, które dominują w pamięci żyjących tu ludzi. (...)”.

 

Jeśli chcecie zasmakować choć rąbka Sycylii i razem z Matthew Fort'em kosztować wspaniałe dania, które opisuje on z wyjątkową dokładnością a swoje doznania po ich konsumpcji z reguły określa w taki sposób: „(...) Danie było wspaniałe – lekkie, delikatne, orzeźwiające. Czułem oddzielnie smak każdego składnika, jak słyszy się pojedyncze dzwonki w karylionie, ale wszystkie łączyły się harmonijnie i razem tworzyły misterny kontrapunkt. (...)” to koniecznie musicie sięgnąć po tą książkę – lekką, słoneczną, pełną przypraw i aromatów :)

Autor: Matthew Fort
Tytuł: Słodki jak miód, kwaśny jak cytryny
Tytuł oryginału: Sweet Honey, Bitter Lemons
Wydawca: Pascal

Tłumaczenie: Karol Chojnowski
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 376
Cena: 34,90 zł

 

Pascal logo