Ta książka jest niewątpliwie hitem 2013 roku. Swoją premierę miała niedawno, ale na pewno będzie o niej głośno.

dr William Davis- Uznany amerykański kardiolog, bloger prowadzi stronę o diecie bez pszenicy Wheat Belly. Obala mit, że pełnoziarniste pokarmy są zdrowe i powinny być podstawa w codziennej diecie. Autor zebrał wiedzę na ten temat nie tylko z literatury medycznej,własnego doświadczenia, ale sięgnął również do genetyki rolniczej, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tradycyjną pszenicę zamieniła w produkt hybrydowy: odporny i wydajny, ale praktycznie z pierwowzorem nie mający nic wspólnego. Ta pszenica właściwie tylko wyrządza szkodę.

Wydawnictwo Bukowy Las wydało 2 książki tego autora:

 • „Dieta bez pszenicy”
 • „Kuchnia bez pszenicy”

Nie było łatwo napisać recenzję tej książki, gdyż wszystkie argumenty i fakty, porady i przykłady są ważne i istotne na postrzeganie problemu pszennego.

Książkę gorąco polecam, nie sposób w recenzji zawrzeć całą istotę problemu, a ci wszyscy którym nie jest obojętne własne zdrowie i zdrowie najbliższych, dobre samopoczucie, ładna figura i uporanie się z różnymi dolegliwościami  koniecznie muszą dotrzeć do sedna problemu i poznać z czym mamy do czynienia na naszych stołach, na półkach sklepowych, w opakowaniach.

Przyglądając się bliżej naszemu odżywianiu okazuje się, że przez cały dzień narażeni jesteśmy na węglowodanowe obżarstwo: jemy produkty z pszenicą zaczynając od śniadania (płatki śniadaniowe, naleśniki, kanapki itp.), drugie śniadanie (batoniki, muffinki, ciasteczka) po obiad (makaron, kotlety panierowane, zupy z dodatkiem kostek rosołowych), deser (ciasta, placki, desery) aż po kolację (kanapki, sałatki) i wszelkiego rodzaju przegryzki. Większość ma w składzie pszenicę.

Gluten jest w pieczywie, makaronach, mące a co za tym idzie wszelkich daniach z jej użyciem, ale również w produktach w których nie podejrzewalibyśmy nawet (np. wędlinach, piwie, sosach itp.).

Pełnoziarnista żywność  będąca podstawą piramidy żywieniowej zawsze przedstawiana była i jest jako symbol zdrowia, hełbiona, ogólnodostępna, i wszechobecna. Lekarze zalecają dietę bogatą w węglowodany, reklamy zachęcają do kupna produktów naszpikowanych pszenicą, a w rzeczywistości okazuje się, że jest ona jedną z głównych przyczyn światowej epidemii otyłości oraz wielu problemów ze zdrowiem, dolegliwości.

Nasuwa się pytanie jak to możliwe, że mało kto zdaje sobie sprawę, że „dobroczynne” skutki żywności pełnoziarnistej dalekie są od rzeczywistości.

Autor podaje bardzo racjonalne argumenty oraz niezbite dowody zarówno z punktu medycznego, jak również powołuje się na przypadki z własnej praktyki lekarskiej, iż zboża w tym pszenica mogą być dla wielu z nas źródłem dotkliwych schorzeń: np.

nadciśnienie,

cukrzyca,

choroby serca,

migreny,

bóle stawów,

artretyzm,

alergie,

nowotwory,

zespołu jelita drażliwego,

choroby refluksyjnej przełyku,

zaburzeń neurologicznych,

uczulenia,

astmę,

przewlekłe zapchanie zatok,

infekcje,

choroby skórne itp.

Do tego zwiększa apetyt, prowadzi do stanów zapalnych, przyrostu tłuszczu trzewnego, gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, pogorszenia stanu jelit i stawów, oraz wielu innych zaburzeń zdrowia i przemiany materii.

Niskotłuszczowa dieta oparta na zbożach tak popularna i tak często zalecana przez samych lekarzy,  wpędza ludzi w chorobę, a chorym nie pozwala wyzdrowieć, zwiększając jedynie ich zależność od lekarstw i uzależnienie od pszenicy- i tak oto kręci się biznes pszenny.

Niestety rzadko kiedy lekarze sami nakłaniają pacjentów do rezygnacji z pszenicy. Niejedna osoba mogłaby za sprawa rezygnacji z pszenicy, porzucić farmakologię w walce ze swoim schorzeniem, ale niestety wiedza jest bardzo znikoma i dopiero  teraz fakty o pszenicy wychodzą na światło dzienne.

Kiedy wyeliminuje się pszenicę z diety u większości ludzi dochodzi do poprawy stanu zdrowia w tym również utraty wagi. Ja jestem tego przykładem- kiedy nie jadłam glutenu nie miałam problemów żołądkowych, poprawiła mi się cera, nie miałam żadnych problemów dermatologicznych, waga spadła.

Jedzenie pozbawione pszenicy nie musi być monotonne i bez smaku. Teraz mamy czasy, gdzie zakup np. mąki migdałowej nie jest trudny, a warto samemu ją zrobić.

Pszenica uzależnia, więc gdy ja wykluczymy ze swojej diety możemy delektować się jedzeniem dla niego samego, a nie z powodu substancji które pobudzają apetyt. Plusem są również wyostrzone zmysły.

W książce znajdziemy wiele wskazówek jakimi produktami zapełnić szafki i co jest wskazane w diecie.

Ale uwaga!- rezygnacja z glutenu, nie może wiązać się z kupowaniem i spożywaniem gotowych produktów bezglutenowych.

Książka podzielona jest na 2 części:

 1. część  zdrowie, waga i bez pszenny styl życia
 2. część  bezpszenna książka kucharska

Przepisy jakie znajdziemy są bardzo różnorodne, podzielone na działy:

 • śniadanie
 • kanapki i sałatki
 • przystawki
 • zupy i potrawy duszone
 • dania główne
 • dodatki
 • sosy
 • bezpszenne wypieki i desery

Różnorodność pomysłów bardzo ułatwi nam przejście na dietę pozbawioną pszenicy. Znajdziemy przepisy na pizze, ciasteczka, sosy i sałatki. Dieta nie musi odznaczać wyrzeczeń swoich ulubionych dań. Niemalże wszystkie potrawy z dodatkiem pszenicy można przygotować w wersji bezpszennej.

Plusy z przejście na bezpszenną dietę:
- jasność umysłu, nie ma umysłowego „odrętwienia”
- poprawa nastroju
- wzrost energii
- zdolność długotrwałej koncentracji
- sen staje się głębszy
- spada apetyt, a co za tym idzie chudniemy
- cykle miesiączkowe stają się łagodniejsze
- zgaga staje się mniej dokuczliwa albo znika
- mniejszy ból stawów i mniej obrzęków
- jelita lepiej funkcjonują
- mniej stanów zapalnych
- obniża cukier we krwi
- i wiele innych

Szybciej uporamy się z przejściem na dietę bezpszenną jeśli:

 • wyprzątniemy szafki i pozbędziemy się wszystkich źródeł glutenu
 • zakupimy produkty z których będziemy mogli przygotować potrawy bezpszenne, bez głodowania
 • na dietę przejdą wszyscy domownicy
 • zaopatrzmy się w orzechy do podgryzania
 • ustalimy menu na tydzień i zakup produktów
 • zaczniemy eksperymentować i przygotowywać dania pod własne kulinarne smaki
 • znajomym, rodzinie powiemy, że jesteśmy na diecie i nie damy się skusić na tort itp., a na święta przygotujemy dania bezpszenne, które będziemy mogli konsumować wraz z innymi  
 • czytamy etykiety produktów
 • nie kupujemy półproduktów
 • nie poddamy się

Zmiana nawyków żywieniowych oznacza nic innego jak odzyskanie zdrowia i kontrola wagi ciała.

Książka otwiera nam oczy i podaje gotową receptę na zdrowe życie, ale co z tym zrobimy jest już w naszych rękach.

Można iść łatwą drogą, i zlekceważyć te wszystkie racjonalne argumenty i zmagać się z dolegliwościami,albo zacząć dbać o siebie i najbliższych już dziś, przechodząc na bezpszenną dietę, nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Po tej książce spojrzenie na pszenicę zmienia się radykalnie.

*zdjecie wydawnictwa Bukowy Las