Anyż stosowany był już w czasach starożytnych, szczególnie popularny był w chińskim i indiańskim systemie medycznym. Najbardziej popularny obecnie gatunek anyżu wywodzi się z Hiszpanii. Anyż pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, występuje także w Zachodniej Azji i Północnej Afryce. Anyżu używa się nie tylko w gotowaniu, ale także w medycynie naturalnej. Jest to roślina jednoroczna. Jego nasiona należy sadzić w suchej, lekkiej glebie wczesnym latem. Małe roślinki powinny być oddalone od siebie na odległość ok. 10 cm.

Anyż jest nie tylko smaczną przyprawą do wielu potraw, ale posiada także właściwości lecznicze i upiększające. Przyda się osobom, które mają problemy z tłustą skórą. Jest stosowany także w celu poprawienia pamięci, łagodzi męczące kaszle, pomaga pozbyć się zgagi i niestrawności. Polecany jest także karmiącym matkom, gdyż pomaga w produkcji mleka. Nasiona anyżu poleca się osobom w każdym wieku. Zarówno niemowlętom, jak i osobom starszym. U maluchów łagodzi kolki, u ludzi starszych nudności i niestrawność.

Najlepiej anyżu używać w postaci ziołowej herbatki. W tym przypadku należy wypić dwie szklanki raz lub dwa razy dziennie.

W kuchni anyż stosuje się jako dodatek do gotowanych jarzyn, np. czerwonej kapusty, marchwi, buraków. Niewielka ilość anyżu urozmaici smak potraw z dziczyzny i mięsnych sosów. Anyż dodaje się także do kompotów, słodkich potraw z ryżu, cukierków na kaszel, budyniów. Niektórzy anyż dodają także do niektórych napojów, np. syropów, likierów, ponczów.

Zajrzyj do naszego alfabetu ziół