Sernik krakowski, występujący także jako sernik z kratką, to klasyk kuchni polskiej. Znany także poza granicami kraju to nasz sernik narodowy, który powinien gościć na naszych stołach nie tylko od święta. Przepis na sernik krakowski znajdziemy w każdej książce kucharskiej poświęconej polskiej kuchni. Upieczcie go z nami!

To ciasto tym różni się od innych serników, że kruche ciasto, oprócz warstwy na spodzie, pojawia się także na warstwie serowej. Na wierzchu układa się paski z kruchego ciasta tworząc charakterystyczną kratkę. Kratkę zazwyczaj po upieczeniu ciasta lukruje się dodatkowo po wierzchu, ale bez niego też smakuje pysznie. W wielu przepisach na sernik krakowski pojawiają się rodzinki, ale jeśli nie przepadamy za nimi, ciasto nie straci na smaku, jeśli nie dodamy ich do masy serowej.

Sernik z kratką najlepiej smakuje, jeśli ser użyty do jego przygotowania, zmienili w maszynce sami. Odrobina pracy więcej, jednak taki ser w końcowym rozrachunku sprawdza się dużo lepiej niż gotowy, ciasto zyskuje na smaku.  

Zabierając się za ten wypiek, zaczynamy od przygotowania ciasta kruchego. Mąkę wymieszaną z cukrem siekamy z masłem i jajkami. Wyrabiamy jednolite ciasto, które zawijamy w folię spożywczą i chłodzimy w lodówce przez około 30 minut.  Odcinamy ¼ ciasta,  którą dalej chłodzimy, natomiast resztę wałkujemy na cienki placek i wykładamy nim spód blachy. Podpiekamy przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni.

Miękkie masło ucieramy chwilę, by stało się puszyste. Dodajemy zmielony ser i miksujemy do połączenia składników. Kolejnym krokiem, by przygotować sernik krakowski, jest dodanie do masy serowej mąki ziemniaczanej i śmietany oraz wrzucenie namoczonych wcześniej w ciepłej wodzie rodzynek.

Ubite z cukrem żółtka ucieramy z masą serowo-śmietanową, by składniki połączyły się. Ubite na sztywną pianę białka mieszamy delikatnie z masą serową. Najlepiej zrobić to szpatułką, by nie zniszczyć delikatnej struktury białek. Masę serową przekładamy na podpieczony spód z ciasta.

Pozostała porcję kruchego ciasta wałkujemy na placek i wycinamy z niego długie paski, układając je na wierzchu sernika na ukos, by powstała kratka. Sernik pieczemy w temperaturze 175 stopni przez około godzinę. Studzimy do przy delikatnie uchylonych drzwiczkach piekarnika.

To ciasto z pewnością posmakuje wielbicielom tradycyjnych polskich ciast serowych. Sernik krakowski jest ciastem zbitym, ciężkim, ale jednocześnie smakowanie masy serowej to przyjemne, kremowe doznanie. Idealnie prezentował się będzie na świątecznym stole - to doskonałe ciasto na Wielkanoc.

Sprawdź też przepis na sernik królewski!