Urodzinowy Black Forrest

0 (0 ocen)

Tort szwarcwaldzki ma dla mnie szczególne znaczenie. Rok temu piekłam go dzień przed porodem na urodziny męża, więc i w tym roku zdecydowałam się na upieczenie go dla dwójki moich solenizantów :) Kwaskowe wiśnie cudownie przełamują słodycz tortu, w którym wszystko łączy się w pyszną całość.

Składniki:

  • na tortownicę o śr. 24cm:

    Biszkopt:

    6 jajek
    niepełna szklanka drobnego cukru do wypieków
    3/4 szkl mąki pszennej
    1/4 szkl + 1 łyżka mąki ziemniaczanej
    3 - 4 łyżki kakao

    Masa wiśniowa:

    3/4 szkl soku lub kompotu wiśniowego
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    2,5 szkl drylowanych wiśni (świeżych, mrożonych lub z kompotu)
    ewentualnie cukier do smaku

    Masa śmietanowa:

    750ml śmietany 30% Łaciata do ciast i deserów
    250g serka Mascarpone
    1 galaretka wiśniowa lub poziomkowa
    2 łyżeczki cukru zwykłego
    1/3 szkl cukru pudru

    Dodatkowo:

    3-4 kostki gorzkiej czekolady do zrobienia napisu
    pół tabliczki startej gorzkiej czekolady do dekoracji
    3/4 szkl soku lub kompotu z wiśni do nasączenia blatów biszkoptowych
    ok. pół szkl drylowanych wiśni do dekoracji
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Torty Desery Tort z owocami

Urodzinowy black forrest - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Biszkopt podzielony na 3 krążki 1. Biszkopt: oddzielamy białka od żółtek i ubijamy je na sztywno, pod koniec ubijania dodając powoli małymi porcjami cukier. Następnie dodajemy po jednym żółtku i krótko miksujemy całość do połączenia. Obie mąki i kakao mieszamy i przesiewamy. Dodajemy do masy i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników. Papierem do pieczenia wykładamy samo dno tortownicy o śr. 24 cm i wylewamy ciasto. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temp. 165ºC przez ok. 40 min. Upieczone ciasto od razu po wyłączeniu piekarnika wyjmujemy i w formie upuszczamy je na podłogę z wysokości ok. pół metra. Formę z ciastem odkładamy z powrotem do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Biszkopt dzielimy na 3 krążki.
  • 2. Masa wiśniowa: w soku lub kompocie wiśniowym dokładnie rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną (jeśli mieszanka wydaje nam się kwaśna to ewentualnie dosładzamy). Podgrzewamy masę ciągle mieszając, a gdy zacznie gęstnieć, dodajemy osączone wiśnie. Całość podgrzewamy jeszcze przez chwilę, cały czas mieszając, by zaniknął posmak mąki. Odstawiamy do wystudzenia.
  • 3. Masa śmietanowa: galaretkę rozpuszczamy wraz z 2 łyżeczkami cukru w 0,5 szkl gorącej wody i studzimy (uwaga, szybko tężeje). Dobrze schłodzoną śmietanę ubijamy, pod koniec dodając cukier puder i chłodną, ale jeszcze płynną galaretkę. W osobnym naczyniu miksujemy serek Mascarpone, następnie dodajemy go do masy i krótko miksujemy całość do połączenia. Odstawiamy do lodówki na około 15 minut, by zaczęła lekko tężeć.
  • Krążek ciasta z masą wiśniową 4. Pierwszy krążek biszkoptu nasączamy 1/3 soku wiśniowego i wykładamy połowę masy wiśniowej, następnie 1/3 masy śmietanowej.
  • Wykładanie masy śmietanowej 5. Przykrywamy drugim krążkiem ciasta, nasączamy, wykładamy drugą część masy wiśniowej oraz masę śmietanową i przykrywamy ostatnim krążkiem ciasta. Nasączamy go resztą soku wiśniowego.
  • Rozsmarowywanie masy na torcie 6. Pozostałą 1/3 masy rozsmarowujemy za pomocą noża po bokach i wierzchu tortu, zostawiając jeszcze nieco na ozdobienie wierzchu.
  • Zdobienie tortu 7. Masą, która nam została zdobimy wierzch tortu według własnego uznania szprycą lub rękawem cukierniczym. Wykładamy wisienki. Pół tabliczki gorzkiej czekolady ścieramy na tace o drobnych oczkach i powstałymi wiórkami zdobimy boki tortu.
  • Czekoladowe litery 8. 3-4 kostki czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej. W woreczku np. po soli odcinamy rożek (im cieńsze chcemy uzyskać litery, tym mniejszą dziurkę wycinamy), napełniamy go roztopioną czekoladą i na papier do pieczenia wyciskamy dowolne litery i wzory. Odstawiamy je do całkowitego zastygnięcia, po czym za pomocą noża przenosimy na tort.
  • 9. Gotowy tort odkładamy do lodówki na ok. 2 godz. Później można go przechowywać np. w chłodnej spiżarni.

Porady

Zamiast samodzielnie robić czekoladowe litery, można kupić gotowe, np. Dr Oetker Literki i cyferki z czekolady deserowej. Do nasączenia blatów tortu można użyć soku wiśniowego zmieszanego z alkoholem, np. likierem wiśniowym. Śmietana, którą użyjemy do masy powinna być dobrze schłodzona, najlepiej przez całą noc.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować