Dużo osób sądzi, że wegetarianizm polega tylko na niejedzeniu mięsa. Jednak czymś to mięso trzeba zastąpić i łączyć produkty w taki sposób, by zaspokoić wszystkie potrzeby naszego organizmu. Przewodnikiem żywieniowym każdego wegetarianina powinna być piramida wegetariańska, dzięki której zdrowe odżywianie będzie proste i przyjemne.

Tak jak standardowa piramida żywieniowa, ta wegetariańska wskazuje produkty, które powinniśmy jeść w jak największych ilościach, produkty dozwolone do spożywania z umiarem oraz te zalecane niezbyt często. Oczywiście produkty oznaczone jako „jedz najczęściej”  powinny przeważać w codziennej diecie. Mniejsze ilości produktów z grupy „jedz z umiarem”

weg

powinny być składnikiem codziennych posiłków, jednak nie składnikiem dominującym, a dodatkiem. Elementy z grupy „jedz mało” nie powinny pojawiać się w naszym jadłospisie zbyt często, choć w małych ilościach i tak są wskazane.

Opierając się na piramidzie i traktując ją jak przewodnik będzie nam dużo łatwiej planować posiłki i zakupy. Różnica w budowie piramid polega jednak na tym, że te same produkty znajdować się mogą w różnych grupach.

- grupa „jedz najwięcej” – kasze: pszenica, ryż, jęczmień, kukurydza, owies, żyto, proso gryka; produkty zbożowe: makaron, chleb, płatki śniadaniowe z pełnego przemiału

- grupa „jedz z umiarem” – nabiał: mleko, jogurt, ser; warzywa wegstrączkowe: groch, fasola, soczewica; orzechy; jajka; owoce i warzywa

- grupa „jedz mało” – tłuszcze: masło, śmietana, margaryna, oleje; cukier, miód, alkohol, herbata, kawa

Dodatkowo należy mieć na uwadze, aby wypijać odpowiednią ilość płynów - taką, która rekompensuje dobowe straty wody.

Możemy tak dobrać wartość odżywczą codziennych posiłków, by ogólnie i całościowo odpowiadała wzorcowi piramidy. I tak tłusty obiad można zrównoważyć wieczornym posiłkiem z jarzyn, kaszy i owoców. Oczywiście nie należy popadać w skrajność i dostosowywać każdego posiłku do piramidy. Jeśli jakieś danie nie będzie idealnie zrównoważone zawsze można skorygować proporcje w skali tygodnia.

Jednak jeśli chcemy się zdrowo odżywiać, kierujmy się wskazaniami piramidy. Wybierajmy rózne rodzaje ryżu, kasz, makaronów, dużo chleba (najlepiej z mąki razowej), płatków śniadaniowych.weg

Stawiajmy też na świeże produkty – sezonowe owoce i warzywa, które latem nie tylko są dużo tańsze, ale i bogate w witaminy i składniki mineralne. Różnorodność spożywanych produktów spożywczych jest najlepszym sposobem na prawidłowe zbilansowanie diety, dlatego należy korzystać ze świeżych produktów, gdy są one dostępne.

Regularnie kupujmy też nabiał – sery, mleko, jogurt i jajka, ale planujmy ilość kupowanego nabiału, by uniknąć nadmiaru tłuszczu.

Konserwy to najważniejszy składnik spiżarni – z puszkami wszelkiego rodzaju warzyw strączkowych zaoszczędzimy czas, gdy brakuje nam go na namaczanie i gotowanie fasoli czy soczewicy.

Rysunek piramidy wegetariańskiej ze strony www.kuchniajarska.pl