Weganizm polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytworzonych przez zwierzęta, produktów mlecznych, jajek czy miodu. Weganie wiążą swoją ideologię również z innymi formami wykorzystywania zwierząt - są przeciwnikami zabijania zwierząt w celu pozyskiwania surowców na kosmetyki czy ubrania, wykorzystywaniu ich w celach rozrywkowych czy testowaniu na nich kosmetyków.

Istnieje też bardziej restrykcyjna forma, czyli surowy weganizm, gdzie dozwolone są tylko świeże warzywa, owoce, orzechy i nasiona.
 
Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) to najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych, przy jednoczesnym spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli jajek, mleka i jego przetworów. Laktoowowegetarianie nie spożywają mięsa oraz ryb oraz produktów pochodzących z rzeźni takich jak: podpuszczka czy żelatyna.


Laktowegetarianizm z diety wyłączone jest wszelkie mięso, jajka, ale dopuszczone jest mleko i jego przetwory. Ten sposób odżywiania popularny jest wśród wyznawców hinduizmu czy buddyzmu

Owowegetarianizm odwrotnie niż powyżej, dozwolone jest spożywanie jajek, ale zabronione są produkty mleczne i mięso.

Frutarianizm (lub fruktarianizm czy fruitarianizm) to rodzaj wegetarianizmu, w którym oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, nie są dozwolone żadne owoce i warzywa, których zerwanie uśmierciłoby roślinę. W tej diecie dozwolone są więc owoce i warzywa, które same spadną z drzewa lub krzaka, orzechy lub nasiona. Frutarianie jedzą pomidory i ogórki, ale stronią od ziemniaków i szpinaku.

Witarianizm, czyli dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców. Przy tym sposobie jedzenia odrzuca się jakiekolwiek potrawy gotowane, bowiem gotowanie niszczy enzymy i witaminy.

Istnieją też rodzaje wegetarianizmu, które częściowo pozwalają na spożywanie mięsa:

Fleksitarianizm, czyli dieta polegająca na spożywaniu głównie bezmięsnych pokarmów, ale dozwolone są małe ilości mięsa, drobiu lub ryb.

Pesco-pollowegetarianizm, znany również jako półwegetarianizm lub semiwegetarianizm. Jest to najłatwiejszy sposób, jak przejść z mięsnej diety na wegetarianizm. Zezwala na jedzenie mięsa drobiowego, ryb, owoców morza, ale wyklucza mięso czerwone.

Pescewegetarianizm dopuszcza spożywanie ryb, nabiału, jajek i miodu, ale zabrania mięsa czerwonego i drobiu.

Pollowegetarianizm czyli odwrotność powyższego – można jeść mięso drobiowe, nabiał i jajka, ale z jadłospisu wykluczone jest czerwone mięso i ryby.