Jeżeli dopiero zaczynacie swoją kulinarną przygodę wekowaniem domowych wędlin, powinniście poznać podstawową zasadę pasteryzacji tego typu wyrobów. Ja swój ulubiony przepis przez lata dopracowałam do perfekcji, sprawdziłam też różne porady, zaczerpnięte od sąsiadek i z Internetu. Dziś podzielę się z wami tym, co sama przetestowałam i przestrzegę przed błędami początkujących.

Domowa wędlina do słoika - z czego ją zrobić?

Mięso wieprzowe duszone w majeranku, cebuli i czosnku to prawdziwy rarytas. Smak takiego domowego wyrobu jest nie do podrobienia. Do weków możecie wykorzystać także udźce z kurczaka oraz podroby: drobiowe wątróbki i serca. Najbardziej znaną konserwą mięsną jest tuszonka, która zyskała uznanie nie tylko wśród żołnierzy. Sprawdźcie, jak prawidłowo należy ją pasteryzować, aby wasza praca nie poszła na marne.

Dlaczego wędlina w słoiku kwaśnieje po pasteryzacji?

Nieszczelnie zawekowane słoiki to najczęstsza i główna przyczyna psucia się konserwy. Żeby tego uniknąć i uszczelnić nasze weki, dobrze jest zalać mięso topionym smalcem na ciepło. Jeżeli wytopiliśmy tłuszcz z innego mięsa, warto dodać go wraz ze skwarkami. To sprawdzony sposób, aby weki były szczelniejsze i przetrwały przynajmniej pół roku.

Domowa wędlina z kawałków mięsa będzie delikatna i soczysta, jeżeli wybierzemy odpowiedni kawałek mięsa. Najlepiej do tego sprawdzi się karkówka, łopatka wieprzowa czy też mięso mielone. Jeżeli mięso jest zbyt suche, warto dodać gotowane kawałki z tłustych goleni wieprzowych. Innym sposobem jest wlanie wcześniej przygotowanego kolagenu z nóżek z kurczaka czy ogona wołowego. To dobry zamiennik klasycznej żelatyny - dodatkowo jego delikatny smak wzbogaci mięsną konserwę.

Domowa wędlina - przepis na mięso z łopatki do słoika

Składniki:

  • 1,5 kg mięsa z łopatki wieprzowej
  • 2 łyżki żelatyny
  • 150 g smalcu
  • 3 ząbki czosnku
  • szczypta majeranku
  • szczypta oregano
  • 2 łyżki tartego chrzanu
  • 3 łyżeczki soli peklowej
  • 4-5 ziarenek pieprzu

Sposób przygotowania:

  1. Mięso kroimy w mniejsze kawałki;
  2. Nacieramy je solą i żelatyną w proszku;
  3. Po tym, jak mięso zacznie się "kleić", dodajemy przyprawy i chrzan;
  4. Czosnek przeciskamy przez praskę i nacieramy łopatkę;
  5. Przekładamy mięso do miski i odstawiamy na noc;
  6. Wyparzamy wcześniej przygotowane słoiki i delikatnie osuszamy;
  7. Wkładamy mięso dość ciasno do słoików;
  8. Zalewamy letnią, przegotowaną wodą;
  9. Topimy smalec i przelewamy na wierzch słoika;
  10. Zakręcamy mocno słoiki i wekujemy w garnku z gorącą wodą;
  11. Po 20 minutach wyciągamy słoiki i ustawiamy do góry dnem.