Brytyjka Tracey Lawson-autorka książki „W miasteczku długowieczności-rok przy włoskim stole”- ukończyła romanistykę, pracowała jako dziennikarka. W 2007 roku zdecydowała się wyjechać  do małego  włoskiego miasteczka Campodimele. Zdobywając wiedzę na temat żyjących tam ludzi, czytając artykuły i opinie specjalistów, zaintrygowana informacjami o ich stanie zdrowia i średniej wieku, zapragnęła sama sprawdzić co takiego wyjątkowego daje mieszkańcom Campodimele tyle wigoru i radość. Szukała przepisu na długowieczność.

Tracey odkryła uroki włoskiej kuchni przez prawie 3 lata podczas pobytu we włoskim miasteczku, co zainspirowało ją do napisania swojej debiutanckiej książki. „W miasteczku długowieczności…” to książka opisująca rok z życia różnych rodzin zamieszkujących Campodimele. Ukazane są codzienne prace mieszkańców, których cykl życia w każdym miesiącu reguluje czas zbiorów, okres produkcji np. wędlin i okolicznościowe festyny. Nie brakuje tu szczegółowych opisów stosunków międzyludzkich, włoskich zwrotów. Przemycone zostały niektóre tajniki uprawy roślin, hodowli zwierząt oraz sposoby konserwacji żywności, przeplatane praktycznymi przepisami zaczerpniętymi prosto z włoskiej cuciny. To wszystko i nie tylko to pozwala wczuć się w klimat panujący na tamtych terenach i przenieść choć odrobinę tej znakomitej włoskiej  kultury do domowej kuchni. Barwne, dokładne opisy i malowniczość krajobrazów, pobudzają wyobraźnie czytelnika.

Lekka, przyjemna lektura szczególnie dla amatorów zdrowej, domowej kuchni. Pozwala na zgłębianie tajników włoskich specjałów i zapoznanie się z kilkoma praktycznymi włoskimi zwrotami. Możliwe, że mieszkańcom Campodimele udało się znaleźć przepis na długie, radosne , pełne sił życie-Naturale. Cibo genuino. Roba nostra.(Naturalne. Prawdziwe jedzenie. Nasze rzeczy.)- to cała ich filozofia jedzenia i gotowania pozwalająca długo żyć. Ale czy udałoby się przenieść ich styl życia, dietę i klimat w miejsca, gdzie ludzie są zapracowani i brakuje im czasu, aby zadbać o zdrowe odżywianie?

logo