Jako mama dwojga maluchów, dobrze wiem, że domowy, własnoręcznie przygotowany posiłek, ze świeżych składników to najlepsze, co możemy dać naszym dzieciom, aby rosły zdrowe, mądre i szczęśliwe:) Książka "Najlepsze na świecie domowe jedzenie dla dzieci" Karin Knight i Tiny Ruggiero to wspaniałe kompendium wiedzy dla wszystkich rodziców, dziadków i opiekunów. Krok po kroku przechodzimy przez kolejne etapy rozwoju dziecka od 7-24 miesiąca życia, poznając ciekawe przepisy na smaczne i zdrowe posiłki.

Zaletą dań proponowanych przez autorów książki jest nie tylko ich różnorodność, ale i prostota oraz  szybkość przygotowania. Książka zawiera ponad 200 przepisów z praktycznym wykazem składników odżywczych każdej porcji, a także poradą dotyczącą ich przechowywania. W księgarniach znajdziemy wiele książek z przepisami na potrawy dla niemowląt i małych dzieci, jednak ta pozycja opatrzona jest dodatkowo cennymi wskazówkami i poradami, np. Jak wprowadzać nowe smaki?  Co robić, gdy dziecko odmawia jedzenia? Jak postępować z surowymi jajkami?  Jak przechowywać  i gotować mięso drobiowe? Jak zrobić domowy ser jogurtowy i co skrywają w sobie buraki czy kapusta?

Gwarantuję, że przypadną Wam do gustu również nazwy potraw, bo nikt się nie oprze zapiekance "Pastuszka" w wersji dla maluszka, Najlepsze na świecie domowe jedzenie dla dzieci – recenzjanafaszerowanej witaminami zupie ze szparagami, piure dla małego szpiega czy daniu do, re, mi, fa, sol(ka).  Niektóre składniki wykorzystane w przepisach jak bataty, papaja, tofu czy ricotta mogą zaskoczyć niejednego rodzica, jednak w większości hipermarketów możemy już bez problemu nabyć te produkty, a dzięki tak bogatej palecie smaków i kolorów potrawy naszych maluszków będą nie tylko zdrowe, ale i wesołe:)

Autorzy: Karin Knight, Tina Ruggiero

Tytuł oryginału: The Best Homemade Baby Food on the Planet

Tłumaczenie: Regina Mościcka

Publicat