Macie w swoich kuchniach zapas dorodnych owoców pigwy, ale poza dodawaniem ich do herbaty, nie przydają się na zbyt wiele? Oto najprostszy i zdecydowanie najpyszniejszy pomysł na wykorzystanie tego produktu. Wystarczy kilka dodatków i duży garnek, a reszta robi się już niemal sama.

Co zrobić z pigwy?

Pigwa to mocno niedoceniony owoc, który daje mnóstwo możliwości. Można z niej zrobić nie tylko soki, syropy i nalewki, ale także dodawać do ciast, pierogów, czy nawet zapiekać z dodatkami w środku, niczym pieczone jabłka. Jeśli jednak szukacie pomysłu na to, jak przerobić ją na zapas do słoików, mamy dla was idealny przepis na domową konfiturę pigwową z pewnym wyjątkowym dodatkiem. Nie pomijajcie go, bo właśnie on robi tu całą robotę.

Jak zrobić konfiturę z pigwy? Dodajcie 1 składnik ekstra

Choć klasyczny przepis na konfitury z pigwy składa się tylko z pokrojonych owoców i cukru, warto dorzucić do garnka coś jeszcze. Mało kto wie, że łącząc pigwę ze świeżą żurawiną, otrzymamy konfitury o jeszcze głębszym, bardziej wyrazistym smaku i aromacie niż dotychczas.

Dwa jesienne owoce genialnie do siebie pasują i w duecie tworzą uniwersalną kompozycję, którą można wykorzystać zarówno do dań na słodko, jak i tych wytrawnych. Konfitura z pigwy i żurawiny fantastycznie sprawdzi się na przykład do pieczonych mięs czy jako dodatek do deski serów. Ważne tylko aby zachować odpowiedni stosunek obu produktów, dlatego trzeba trzymać się proporcji 5:1, czyli dodać 5x więcej pigwy niż żurawiny. Zobaczcie, jak zrobić konfiturę z pigwy i żurawiny krok po kroku.

Przepis na konfiturę z pigwy i żurawiny

Składniki:

  • 1 kg pigwy
  • 200 g świeżej żurawiny
  • 0,5 kg cukru
  • 1 cytryna

Sposób przygotowania:

  1. Owoce pigwy dokładnie oczyszczamy i obieramy, a następnie wydrążamy gniazda nasienne. Teraz kroimy je w drobną kostkę i przekładamy do dużego garnka z grubym dnem. Tak przygotowaną pigwę, zalewamy sokiem wyciśniętym z całej z cytryny, zasypujemy cukrem i odstawiamy na około 5 godzin.
  2. Następnie gotujemy ją pod przykryciem na wolnym ogniu, a gdy puści soki, odliczamy 30 minut. Po tym czasie dorzucamy porządnie umytą żurawinę
  3. i dalej gotujemy przez kolejne 30 minut.
  4. Gotowa konfitura z pigwy powinna być przelana do czystych, wyparzonych słoików, póki jest gorąca. Tak przygotowane naczynia szczelnie zakręcamy i odstawiamy do góry dnem.

Źródło przepisu: kulinarneprzygodygatity.pl