Każdy miłośnik skrzydłokwiatów wie, że te wyjątkowe rośliny nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale też naturalnie oczyszczają powietrze. Dlatego szczególnie warto umieszczać je w sypialni. Odpowiednio pielęgnowany skrzydłokwiat kwitnie nawet przez cały rok. Rośliny tego gatunku uwielbiają dużą wilgotność powietrza, trzeba więc pamiętać o ich częstym zraszaniu. Najlepsze będą dla nich stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Skrzydłokwiaty są dość wrażliwe – nie znoszą przeciągów oraz zbyt wysokiej temperatury. Dbajcie, żeby regularnie przecierać ich liście wilgotną ściereczką, wtedy będą mogły skutecznie przetwarzać dwutlenek węgla w tlen. W okresie wiosenno-letnim warto nawozić nasze  skrzydłokwiaty. Zdarza się, że roślina swoim wyglądem aż "woła" o podlanie jej odpowiednią miksturą. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się domowe odżywki do skrzydłokwiatów. Czym dokarmiać te rośliny, żeby olśniewały bujnymi liśćmi i kwiatami?

Skrzydłokwiat - domowe sposoby na odżywienie rośliny

Znakomitym pomysłem jest wykorzystanie fusów z mielonej kawy. Wysuszony miał wystarczy raz w miesiącu wsypać do doniczki ze skrzydłokwiatem. Fusy naturalnie spulchniają ziemię, zakwaszają ją i chronią podłoże przed przesuszeniem. Pomagają również zneutralizować wapń z twardej wody, oraz wspierają kondycję i wzrost całej rośliny.

Jeśli przelejecie jednorazowo swój skrzydłokwiat, najlepszym sposobem jest posypanie ziemi warstwą cynamonu. Ta popularna przyprawa jest też znanym środkiem ochronnym dla roślin doniczkowych. Zawiera bowiem substancje (w tym olejki eteryczne), które ochronią przed gniciem, pleśnią i chorobami bakteryjnymi. 

Gdy wasze skrzydłokwiaty marnieją w oczach, ich liście więdną lub żółkną, możecie podratować je domową mieszanką z 2 składników – imbiru i wody. Kłącze imbiru zawiera pierwiastki niezbędne skrzydłokwiatom do prawidłowego rozwoju, a także kwitnienia: azot, fosfor, potas, mangan, magnez oraz bor. Wystarczy, że potniecie kawałek (ok. 10 cm) korzenia imbiru na mniejsze kawałki, umieścicie je w blenderze razem z 1 l wody i zmiksujecie na papkę. Po przecedzeniu resztek korzenia przez sitko, macie gotową miksturę do podlewania ulubionych roślin co ok. 2 tygodnie.

Jeżeli jednak nie kupujecie imbiru i nie pijecie mielonej kawy, nie martwicie się. Doskonałą i prostą domową odżywkę do podlewania skrzydłokwiatów zrobicie z taniego warzywa, które prawdopodobnie już macie w swojej kuchni.

Nawóz warzywny do skrzydłokwiatu - jak zrobić?

Użyjcie marchewki. To popularne warzywo zawiera składniki, które wyraźnie pobudzają rośliny do kwitnienia, w tym: potas, fosfor, wapń oraz witaminę E. Naturalna, ekologiczna odżywka z marchwi to gwarancja, że wasz skrzydłokwiat wypuści nowe liście, będzie miał zdrowe korzenie i wreszcie zakwitnie.  

Jak zrobić nawóz z marchewki? Weźcie 1 warzywo, pokrójcie je na kilka mniejszych kawałków, a następnie włóżcie je do blendera. Po dolaniu ok. 1 litra odstanej, letniej wody, miksujcie 2-3 minuty, aż do otrzymania gładkiej, pomarańczowej papki. 

Domowy nawóz z marchwi do skrzydłokwiatu - jak stosować?

Zanim użyjecie odżywczego soku do podlania waszych skrzydłokwiatów, koniecznie przecedźcie go przez sitko bądź gazę. Miąższ z marchwi, gdyby znalazł się w ziemi doniczkowej, przyciągałby owady, a nawet sprzyjał rozwojowi grzybów, a tego przecież nie chcemy. Po odcedzeniu samego płynu, rośliny wystarczy podlewać gotowym sokiem raz na 2 tygodnie przez okres ok. 2 miesięcy. Możecie też używać tej naturalnej odżywki nieco dłużej – ponieważ jest organiczna, na pewno nie przenawozicie nią skrzydłokwiatów. Przekonacie się sami, że rośliny odwdzięczą się zdrowymi, błyszczącymi liśćmi i chętniej będą kwitnąć.