Lodówka powinna zasługiwać na cotygodniowy przegląd produktów oraz przetarcie szyb, na których stawiamy garnki czy inne pojemniki. Niestety, zdarza się, że niektóre płyny, jak zupy czy gulasze mogą wyciec z garnka i rozlać się po powierzchni lodówki. W zakamarkach tego urządzenia czyha także drobna pleśń, pojawiająca się zwłaszcza wtedy, gdy lodówka jest wypełniona po brzegi warzywami i owocami. Jeżeli macie taką możliwość, od razu po zakupie przepakujcie je do pojemników czy szklanych miseczek. A czy zaglądaliście kiedyś na dół tylnej ścianki lodówki? Tam znajduje się dziurka, która poprzedzona jest małym kanalikiem. To otwór spustowy (zwany również otworem drenażowym), który spełnia ogromną rolę. Błędna pielęgnacja tego elementu lub jej brak może doprowadzić do wielu nieprzyjemności. Sprawdźcie, co należy zrobić i jak używać otworu drenażowego, żeby właściwie spełniał swoją rolę. 

Gdzie znajduje się otwór spustowy w lodówce?

Otwórzcie lodówkę i spójrzcie na dolną przegrodę, tuż nad szufladą na warzywa i owoce. Na tylnej ściance u dołu, na samym środku znajduje się mała dziurka z wgłębieniem. To otwór spustowy, który pozwala na swobodny przepływ wody w lodówce. Dzięki temu, skraplająca się wilgoć, jaka spływa po ściankach, zbiera się w jednym miejscu. Odprowadzana przez otwór drenażowy woda zapobiega mrożeniu wnętrza lodówki, co mogłoby negatywnie wpłynąć na przechowywane w niej produkty spożywcze.

Jednym z najczęstszych błędów, jaki jest popełniany przez użytkowników lodówek, jest dociskanie produktów do ścianek urządzenia. Przez takie działanie, kawałki np. liści botwinki czy selera naciowego mrożą się na ściankach lodówki, powodując rozwijanie się wewnątrz pleśni i drobnoustrojów. Przylepione resztki powoli spływają do odpływu, zapychając go sukcesywnie. Bez względu na to, jaki produkt będzie przylegał - resztki i kawałki jedzenia będą przyczyniać się do nieprawidłowego funkcjonowania spustu i pleśnienia.

Jak udrożnić i odblokować otwór spustowy?

Jedną z najważniejszych czynności jest nie tylko sprawdzenie czy produkty nie przylegają do ścianek lodówki, ale także regularne udrożnienie odpływu. To sprawi, że nie dopuścimy do jego zapchania. Niestety, bez takiej interwencji, odpływ będzie zaczopowany i zbierająca się w nim woda wyleje się na dno lodówki. Jeżeli w porę nie zauważycie powiększającej się kałuży wokół tego miejsca, warzywa, owoce i inne produkty będą podmakać i pleśnieć od dołu.

Żeby się przed tym uchronić, przygotujcie gorącą wodę oraz strzykawkę. Najpierw wyjmijcie za pomocą chusteczki resztki jedzenia z okolic odpływu, a następnie przepłuczcie otwór. Wstrzyknijcie kilkukrotnie wodę tak, aby usłyszeć, jak swobodnie wpada do zbiornika odpływowego. Jeżeli jest zbyt zapchany, dodajcie niewielką ilość sody oczyszczonej, która pomoże w udrożnieniu przepływu.

Po oczyszczeniu odpływu, warto odmrozić lodówkę lub przetrzeć ścianki octem jabłkowym. Wymieszajcie 2 szklanki wody z 3 łyżkami octu i łyżeczką płynu do zmywania naczyń. Dzięki temu odkazicie wnętrze lodówki i pozbędziecie się z niej resztek drobnoustrojów oraz pleśni.