Sałata posiada dużo właściwości zdrowotnych, jest pomocna w przemianie materii, ponieważ zawiera kwas foliowy, reguluje produkcję kwasu w żołądku oraz błonnika, jest odpowiedzialna za oczyszczenie organizmu. Obecność magnezu w sałacie - po jej spożyciu mamy głęboki i krzepiący sen. Zawarta w niej witamina E sprawia że skóra i włosy nabierają blasku. Sałata ma zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych .Podawana dzieciom na dużą zawartość wapnia wzmacnia zęby i kości. Ma swoją delikatną strukturę dlatego obchodzimy się z nią bardzo delikatnie aby wszystkie wartościowe składniki trafiły do naszego organizmu. Liście sałaty płuczemy tylko w zimnej wodzie i nie wyciskamy jej. Aby pozbyć się wilgoci która utrudnia łączenie z sosami, najlepiej na kilka chwil owinąć ją w papierowy ręcznik.

Przygotowując sałatę do spożycia nie kroimy jej tylko rwiemy w palcach, ponieważ traci swoje cenne zasoby odżywcze. Trzeba pamiętać aby sałatę z sosami łączyć tuż przed podaniem, gdyż dzięki temu zachowuje sprężystość i apetyczny wygląd. Doskonały smak tego warzywa można podkreślić przez połączenie przeróżnych sosów sałatkowych. W czasie przygotowania warto znać pewne zasady które bardziej uszlachetnia zielone danie:

-jeśli chcemy tylko nadać jej posmak czosnkowy należy ząbkiem czosnku natrzeć naczynie w którym będzie podawane

-aby uzyskać efekt  chrupiącej sałaty należy na 20 minut przed podaniem włożyć ją do wody  z kostkami lodu, takiego zabiegu nie możemy stosować przy sałacie lodowej

-do sałatek z sosem winegret nigdy nie używaj metalowych misek, sąsiedztwo metalu zmieni smak sosu, najlepsze są do tego naczynia ceramiczne lub szklane

Sałata głowiasta - to bardzo popularna odmiana sałaty. Świeża powinna mieć blady głąb i zwartą główkę. Jest łagodna w smaku i pasuje do wszystkich rodzajów sosów sałatkowych.

sałata lodowa - pochodzi z USA i szybko zdobyła popularność swymi żółtobiałymi chrupiącymi liśćmi. Świetnie się przechowuje  nawet do 2 tygodni. Ma bardzo wyrazisty smak i nadaje się do większości sałatek.

Sałata rzymska - jej nazwa sama wskazuje pochodzenie. Jest delikatna w smaku, a liście na zewnątrz są ciemno zielone ,a wewnątrz jasnożółte. Świetnie nadaje się do sałatek, jak również do zup.

Lollo Rosso - jest niezwykła na swój wygląd. Zdobyła zwolenników nie tylko w Italii. Jej główka jest kędzierzawa, ma pokręcone liście w ciemno czerwonym kolorze. Delikatna i aromatyczna, dobrze smakuje z małą ilością orzechów.

Endywia-ma małą główkę, jej zewnętrzne liście są gorzkie i twarde ale środkowe mają delikatny smak. Jest wykorzystywana do dekoracji i bardzo efektownie komponuje się z wieloma warzywami.