Rosół niezwykle często gości na polskich stołach. Tradycyjnie ta zupa podawana jest zazwyczaj w niedzielę. Z kolei w poniedziałek staje się idealną bazą do zupy pomidorowej. Patentów na jego przygotowanie jest wiele – w każdym domu nieco inaczej się go doprawia. Poza klasycznymi przyprawami warto dodać też bardziej oryginalny dodatek – sprawi, że zupa nabierze pięknego koloru, ale też wspaniale dopełni jej smak.

Rosół z niecodziennym dodatkiem

Kurkuma jest składnikiem, który idealnie sprawdzi się jako przyprawa do rosołu. Ponieważ słynie ona ze swojego leczniczego działania, zwiększy prozdrowotne właściwości wywaru i wzmocni waszą odporność. Dodatkowo kurkuma ma działanie przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspomaga trawienie i zapobiega wzdęciom.

Dodanie jej do zupy sprawi również, że zyska ona wspaniały, żółty kolor, a całość będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Radzimy użyć świeżej kurkumy, czyli kłącza, ponieważ w tym korzeniu kryje się wiele drogocennych właściwości. Jeśli wybierzecie tę w proszku – wpłynie ona głónie na barwę zupy.

Jak przygotować rosół z kurkumą?

Do rosołu wystarczy dodać łyżeczkę startej świeżej kurkumy. Warto zrobić to na początku gotowania wywaru – dzięki temu zawarte w niej substancje będą lepiej przyswajalne, a zupa uzyska piękny kolor i wyjątkowy smak.

Tak przygotowany rosół zadziała także rozgrzewająco, dlatego będzie idealny na chłodniejsze dni. Możecie również dodać odrobinę imbiru, który poprawi wartości zdrowotne wywaru, ale wpłynie też dobrze na jego smak, idealnie komponując się z kurkumą.