Rabarbar, znany też jako rzewień, porastał niegdyś tereny południowo-zachodnich Chin, Mongolii oraz południowo-wschodniej Syberii, gdzie był rośliną ozdobną. Z kuchni chińskiej trafił nad Wołgę, a stamtąd do starożytnej Grecji i Rzymu. Grecka nazwa rhabarbaros brzmi w tłumaczeniu: "obcy znad Wołgi".

Właciwości rabarbaru

Rabarbar ze względu na kolor i smak można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej zaliczają się łodygi o zielonym miąższu i skórce. Są one najgrubsze i także najkwaśniejsze wśród wszystkich odmian. Do drugiej rabgrupy należy rabarbar o różowej skórce i różowym miąższu. Jest on nieco słodszy od zielonego brata. Do trzeciej, ostatniej grupy należą łodygi o czerwonym miąższu i słodkim, lekko malinowym posmaku.

Rabarbar zawiera wiele cennych  składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, magnez, sod, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę C i karoten.

Poza tym jest niskokaloryczny -  w 100 gramach znajduje się zaledwie 16 kalorii. 

Jak przygotować rabarbar?

Najważniejsze jest, by pozbyć się blaszek liściowych, ponieważ są trujące (mają najwięcej szkodliwego kwasu szczawiowego). Następnie należy łodygi opłukać i dokładnie obrać, choć te młode obierania nie wymagają.

Rabarbar ma wiele zalet, jeśli chodzi o używanie go w kuchni. Bardzo popularne są ciasta i placki z rabarbaremrabIdealnie sprawdzi się ugotowany i przerobiony na mus, galaretkę czy lody. Poza tym można go zastosować także w gotowanych i pieczonych deserach – puddingach czy creme bulee.

Czy rabarbar jest zdrowy? 

Częste jedzenie rabarbaru nie jest jednak bardzo zdrowe, bowiem zawiera on kwas szczawiowy. Dlatego też nie powinno się serwować rabarbaru zbyt często i w zbyt dużych ilościach oraz unikać jedzenia surowego rabarbaru. Lepiej poddać to warzywo obróbce termicznej, dzięki czemu część szkodliwych kwasów ulega rozkładowi. Oczywiście zjedzenie kilku deserów w okresie, gdy roślina jest dostępna, nie jest szkodliwe, jednak rabunikać rabarbarowych dań powinni chorzy na artretyzm, kamicę nerkową i osoby ze schorzeniami przewodu pokarmowego.  

W sprzedaży można spotkać rabarbar szklarniowy i gruntowy. Ten z gruntu zazwyczaj ma grubszą skórkę i często jest też bardziej kwaśny.

Podczas zakupu decydujmy się tylko te sztuki, które są jędrne, niepopękane i mają nienaganny wygląd.

Polecamy przepisy na dania z rabarbarem:

Rabarbarek

Biszkopt z rabarbarem

Rabarbarowa pokusa

Ciasto z rabarbarem

Zupa rabarbarowo-truskawkowa

Jajecznica z rabarbarem

Szarlotka z lukrem

Placek z rabarbarem

Kruche ciasto z rabarbarem

Ciasto rabarbarowo-brzoskwiniowe