Przepis na piernik, który zadowoli wszystkich nie istnieje, bo gusta są różne, dlatego przygotowaliśmy kilka pomysłów na ten świąteczny wypiek.

 

Przepis na piernik staropolski

 

Ten rodzaj ciasta to klasyka polskiej tradycji kulinarnej. Przepis na piernik staropolski znany i wykorzystywany jest od setek lat. Ciasto to przygotowuje się z wyprzedzeniem, bo piernik musi swoje poleżakować. Ciasto zagniata się około półtora miesiąca przed świętami i odstawia w chłodne miejsce, by dojrzało. Wtedy też ciasto tężeje i z luźnego nabiera łatwej do rozwałkowania konsystencji. Po odstaniu ciasto należy podzielić na kilka części i wałkować na cienkie placki. Upieczone warstwy przekłada się powidłami, marcepanem czy masą czekoladową. Piernik warto obciążyć deseczką i odstawić na kilka dni, by skruszał - wtedy smakuje najlepiej. Czym udekorować piernik? Może to być klasyczny lukier, roztopiona czekolada czy cukier puder.

 

Przepis na piernik na piwie 

Aby przygotować ten piernik, możemy wybrać piwo ciemne lub jasne. Ciemne piwo doda mu głębokiej barwy, a ciasto przygotowane z klasycznym piwem wyjdzie delikatniejsze. Warto jednak dodać piwo, sprawia ono, że piernik zyskuje na smaku i wilgotności, jest też bardziej puszysty. Dodatek trunku to także przedłużona świeżość ciasta, można więc upiec je z lekkim wyprzedzeniem. Poza dodatkiem piwa, do przygotowania tego ciasta, wykorzystujemy klasyczny przepis na piernik, który zawiera: mąkę, miód, jajka, przyprawy i tłuszcz.

 Zobacz przepis na domek z piernika!

Przepis na piernik litewski

Nasz ostatni, choć równie ciekawy przepis, to ten pochodzący z Litwy. Ciasto to różni się od poprzedników, bo przepis na piernik litewski oprócz klasycznych składników zawiera mąkę żytnią i mnóstwo bakalii, które niewątpliwie kojarzą nam się ze Świętami. To ciasto, które nie potrzebuje leżakowania, a jednocześnie długo zachowuje świeżość. Jest puszyste, miękkie i znika w oka mgnieniu. Warto wypróbować ten przepis, bo to wypiek królewski, na bogato, a takie powinny być przecież świąteczne dania.

Jeśli wciąż nie wiesz, który piernik upiec, zobacz nasze propozycje, w których znajdzie się niejeden pyszny przepis na piernik. Zobacz też nasza galerię, w której królują pierniczki