W świecie słyniemy z zup i potraw jednogarnkowych. Goście z zagranicy zachwycają się naszym rosołem, żurem czy bigosem. Wszystkie te dania łączy fakt, że mają sporo sycących dodatków. Dzięki nim mogą one śmiało konkurować z drugimi daniami. Taką zupą często można je zastąpić. Co ugotować w 1 garnku? Wśród takich potraw jest m.in. gwiazda z PRL, którą widzicie na zdjęciu załączonym do artykułu, ale nie tylko. 

Dania jednogarnkowe - idealne na jesień i nie tylko

Potrawy z 1 garnka to sprytny sposób na wykorzystanie resztek zalegających warzyw w lodówce. Gotując w ten sposób, macie też mniej zmywania i więcej czasu dla siebie. Danie robi się właściwie samo, od czasu do czasu wystarczy tylko zamieszać. W dodatku często odgrzewane dania na następny dzień są jeszcze lepsze. Kuchnia polska ma w tej kategorii do zaoferowania sporo  pysznych propozycji. 

Niekwestionowanym królem takich potraw jest u nas bigos, ale latem często też na pewno dusicie warzywa na leczo. Popularny jest u nas również Stroganow, gulasz, grochówka i fasolka po bretońsku. 1 wielki gar z którymkolwiek z tych dań gwarantuje wam wolne od gotowania obiadów przez kilka dni. 

Zupa ogonowa - danie popularne na całym świecie 

Zupa ogonowa, mimo, że jest treściwa i wygląda jak typowo polskie danie, wcale nie jest „nasza”. Jej historia sięga na pewno ok. 1500 roku. Zupa ma jamajskie korzenie. Na Jamajce jedli ją afrykańscy niewolnicy. Jeszcze starszych źródeł przepisu można więc doszukiwać się właśnie na kontynencie afrykańskim. W Afryce popularne były również inne potrawki jednogarnkowe z ogonów, podrobów i innych części zwierząt. Żadna część na mięso nie mogła zostać zmarnowana.

Z czasem ogonówkę polubili pozostali Jamajczycy i jada się ją tam po dziś dzień. Zupa ogonowa po jamajsku jest gotowana na ogonach wołowych, z dodatkiem mnóstwa przypraw, które u nas nie są zbyt popularne, w tym ostrą papryczką scotch bonnet o charakterystycznym, cytrusowym aromacie. Podczas gotowania mięso i sama zupa zmienia konsystencję. Wygotowuje się cenny kolagen (w postaci galarety) i szpik kostny, które zagęszczają zupę i czynią ją jeszcze smaczniejszą. Właśnie za tę esencjonalność jest uwielbiana. 

Ogonówka jest jedzona również w Afryce Zachodniej, Ameryce Południowej, w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii i Azji: Chinach, Indonezji i Korei. Do Europy (a konkretnie do Londynu) przywieźli ją w XVII w. francuscy i flamandzcy imigranci. Zupa ogonowa była obecna na polskich stołach już w XIX w. Staropolski przepis jest znacznie uproszczony. Podstawą są ogony, włoszczyzna i przecier pomidorowy, który nadaje zupie apetyczny kolor i pogłębia smak. Dawniej dodawało się do tej zupy również gałkę muszkatołową i przyprawy korzenne. U nas danie to było raczej twórczym sposobem na wykorzystanie resztek mięsa niż wymyślnym frykasem. Potwierdza to Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka słynnych książek kucharskich, w tym bestsellerowych i wielokrotnie wznawianych „365 obiadów za 5 złotych” z 1860 roku:

Ogony wołowe są częścią mięsa bardziej poślednią, używają je na galaretę z nóg dla robotników, w wykwintnej zaś kuchni gotują z nich zupę angielską (kosztowną) zwaną ‘Ox-tail’.

Zupa ogonowa - przepis

Składniki:

  • 2 ogony wołowe 
  • 2 średnie marchewki
  • 4 średnie ziemniaki
  • 2 korzenie pietruszki
  • ćwiartka korzenia selera
  • 1 por
  • 4 średnie cebule
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 200 ml soku pomidorowego lub ewentualnie passaty
  • 4 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • przyprawy: mielona słodka papryka, majeranek
  • pieprz i sól do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Wyczyśćcie, opłuczcie i zalejcie zimną wodą ogony wołowe. Pokrójcie je na mniejsze kawałki. Osólcie wodę i zagotujcie. Następnie wylejcie wodę i ponownie zalejcie ogony zimną wodą. Do tego samego garnka wrzućcie umytą i obraną włoszczyznę.
  2. Do garnka z ogonami dodajcie obrane warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera i pora, liście laurowe, ziele angielskie oraz sól i pieprz.
  3. Gotujcie na średnim ogniu, aż ogony zmiękną. 
  4. W międzyczasie pokrójcie w kostkę cebulę i podsmażcie ją na patelni. Dodajcie do niej roztarty w dłoniach majeranek, mieloną paprykę, wymieszajcie i przesmażcie cebulę z przyprawami, aż zaczną pachnieć. Wymieszajcie sok pomidorowy z przecierem i zalejcie tą mieszanką cebulę. Smażcie, aż płyn się zredukuje.
  5. Pokrójcie ziemniaki na mniejsze kawałki. 
  6. Wyciągnijcie miękkie mięso i warzywa z zupy. Pokrójcie seler i pietruszkę w kostkę, pora i marchewkę w krążki. Obierzcie ogony, wybierzcie z nich mięso i odstawcie na bok.
  7. Zaprawcie wywar podsmażoną cebulą z pomidorami, dodajcie też ziemniaki i gotujcie ok. 30 minut. 
  8. Po półgodzinie ogonówka będzie gotowa. Podawajcie ją z dodatkiem mięsa z ogonów i pokrojonych warzyw.

Źródła: StudioOpinii.pl, JerkTavern.com