Zupa ogonowa

4.25 (226 ocen)

  • 2 godz.

Dawniej zupa ogonowa uchodziła za prawdziwy przysmak. Dzisiaj na to danie reagujemy różnie, stało się nieco kontrowersyjne. Tymczasem zupa ogonowa to bardzo smaczne i pożywne danie. Do tego jest całkiem łatwa w przygotowaniu. Sami sprawdźcie przepis na zupę ogonową.

  • 2 godz.

Składniki:

  • 2 ogony wieprzowe
    2 marchewki
    2 pietruszki
    seler
    por
    4 cebule średniej wielkości
    2 łyżki koncentratu pomidorowego
    szklanka soku pomidorowego
    4 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
    4 ziemniaki
    1 łyżka majeranku
    sól ,pieprz
    4 liście laurowe
    kilka ziarenek ziela angielskiego
Wystaw ocenę:

4.25 (226 ocen)

Zobacz również:

Zupy Zupa ogonowa

Zupa ogonowa - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Umyte i oczyszczone ogony wieprzowe włożyć do zimnej i osolonej wody , zagotować i odcedzić.
    Do odcedzonych ogonów dołożyć obrane warzywa ,liście laurowe, ziele angielskie, zalać wodą, posolić i doprawić pieprzem, nastawić na wolny ogień i gotować do miękkości.
    Na patelni usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, następnie dodać majeranek i czerwoną paprykę, przesmażyć.
  • 2. Na patelnię wlać sok pomidorowy wymieszany z przecierem i smażyć jeszcze chwilę.
    Ugotowane na miękko warzywa i mięso wyciągnąć z wywaru i wlać do niego cebulę z pomidorami. Wrzucić też obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.
    Warzywa pokroić w drobną kostkę, ogony obierać z mięsa i dodać do zupy. Gotować jeszcze około 30 - 40 minut. Zupa ogonowa gotowa!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Zupa ogonowa przepis prosty

Zupa ogonowa to jedna z tych zup, które należą do tradycji kuchni polskiej. Zupy są aromatyczne, sycące, to taki nasz narodowy comfort food. Jeśli szukacie pomysłu na nietypowe zupy, warto sięgnąć do książek kucharskich – znajdziecie w nich mnóstwo fantastycznych przepisów i inspiracji.

Zupa ogonowa – z czego jest zrobiona? Wiele dań ma nazwy, które są mylące i nie oddają w pełni, z czego się składają. Inaczej jest z zupą ogonową – ona rzeczywiście robiona jest na ogonach! Do jej przygotowania możecie użyć zarówno ogonów wieprzowych, jak i wołowych, obydwa rodzaje dobrze się nadadzą. Zupa ogonowa najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy smaki się przegryzą. Ogonówka zupa będzie jeszcze lepsza, jeśli dodamy do niej trochę czerwonego wina – tak przyrządza się głównie zupę na bazie ogonów wołowych.

Jak zrobić zupę ogonową?

Tradycja gotowania zupy ogonowej sięga daleko w przeszłość i wiąże się z kulturą wiejską. To tam właśnie ceniono każdą część zwierzęcia i w duchu szacunku do mięsa wykorzystywano nawet krew – do kaszanek, podroby czy właśnie ogony. Współczesna lansowana przez szefów kuchni filozofia od głowy do ogona nie jest więc niczym nowym, a jedynie powrotem do nieco już zapomnianych tradycji. Ogony wieprzowe czy wołowe nie mają zbyt wiele mięsa, dlatego nie nadają się do gulaszu czy na pieczeń. Jako baza do zupy jednak sprawdzą się doskonale, sprawiając że nasz wywar będzie dużo smaczniejszy.

Jak jednak możecie zaobserwować nawet w małych, lokalnych sklepach mięsnych, podroby wracają na salony. Są tanie, a można wyczarować z nich naprawdę świetne dania. Ogony wołowe lub wieprzowe znajdziecie w sklepach mięsnych bez większych problemów. Warto je kupić i przyrządzić zupę ogonową – na pewno wam zasmakuje.

Tradycyjna zupa ogonowa – z czym podawać?

W powyższym przepisie przygotowujemy zupę ogonową z dodatkiem ziemniaków. Możecie jednak podać ją także z czymś innym. Świetnie sprawdzi się w tej roli makaron – zarówno większy typu świderki, jak i cienkie nitki. Do zupy ogonowej dobrze pasuje także ryż. Jeszcze inną opcją jest przygotowanie zupy bez dodatków i podanie do niej kilku kromek chleba. Zupa ogonowa jest bardzo pożywna i może być samodzielnym daniem, a nie tylko formą przystawki. Nie dość, że jest bogata w warzywa, to jeszcze podajemy ją z kawałkami mięsa z ogonów, dzięki czemu przypomina nieco zupę gulaszową.

Zupę ogonową warto gotować na małym ogniu przez dłuższy czas. Dzięki temu mięso będzie miało możliwość uwolnić swój aromat, a całość zrobi się naprawdę apetyczna. Mimo, że zupa ogonowa bardziej kojarzy się z kuchnią staropolską lub daniem przyrządzanym przez nasze babcie, warto spróbować zrobić ją i dziś. Przekonacie się, że jest pyszna! 
 

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować