Płatki owsiane i owsianka dla seniora wymagają specjalnego traktowania i zmian w przepisie. Warto ją wzbogacić i „doprawić”, dodając do niej nie tylko przyprawy, ale również owoce, także suszone. Nie tylko podbiją one kaloryczność posiłku, a jednocześnie dodadzą witamin i minerałów. Aby suszone owoce dawały się lepiej pogryźć, najlepiej przed dodaniem wymoczyć je w ciepłej wodzie. Możecie też pokroić je na drobniejsze kawałki. Dodatki to jednak nie wszystko, gdyż zmian wymaga też sama baza – taką owsiankę koniecznie przygotujcie na czymś innym niż woda. 

Na czym zrobić owsiankę dla seniora?

Połączenie płatków owsianych z mlekiem, a najlepiej maślanką lub jogurtem, dostarczy starszym osobom niezbędnej ilości wapnia, białka i węglowodanów. Maślanka dodatkowo, oprócz białka i wapnia, zapewnia też lecytynę, która korzystnie wpływa na wzrok, pracę mózgu i jasność umysłu. Ponadto fermentowane przetwory z mleka będą też zdecydowanie lepszym wyborem dla tych, którzy skarżą się na nietolerancję laktozy. Podczas procesu fermentacji ulega ona przemianie na inne cukry: glukozę i galaktozę. Niewielkie pozostałości laktozy z tego procesu są lepiej trawione nawet przez osoby z nietolerancją.

Owsiankę na maślance lub mleku można jeść na różne sposoby. Warto pamiętać, że śniadanie dla seniora nie musi być koniecznie na ciepło. Jeśli zdecydujecie się wybrać jogurt, najlepiej przygotować owsiankę nocną. Połączcie w miseczce wszystkie składniki i odstawcie na noc do lodówki, by smaki się „przegryzły”. Kolejnego ranka wyciągamy ją, aby nieco odtajała w temperaturze pokojowej, gdyż jedzona prosto z lodówki nie wpływa dobrze na wrażliwy żołądek. Z tych samych względów, wybierając mleko, zdecydujcie się na wersję bez laktozy.

Owsianka na maślance dla seniora - przepis

Składniki:

  • 200 ml maślanki
  • 2-3 pełne łyżki płatków owsianych (najlepiej górskich)
  • 3-4 drobno pokrojone suszone morele
  • 1 średnie jabłko 
  • szczypta cynamonu

Sposób przygotowania:

  1. Do miseczki z maślanką wrzućcie suche płatki owsiane i całe lub pokrojone suszone morele.
  2. Odstawcie na około 15 minut.
  3. Po kwadransie zetrzyjcie na dużych oczkach do miseczki jabłko i dodajcie szczyptę cynamonu.
  4. Wymieszajcie przed podaniem.

W wersji na ciepło, płatki wraz z morelami i cynamonem możecie podgotować na maślance. Jabłko zetrzyjcie na wierzch, do jeszcze ciepłego dania. Owsianka będzie wystarczająco słodka dzięki jabłku i morelom, nie musicie jej dodatkowo dosładzać. 

Dlaczego seniorzy powinni jeść nabiał?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje, że w jadłospisie osób po 60-tce często brakuje białka, wapnia, potasu, magnezu oraz witaminy D i tych z grupy B. Ich wartościowym źródłem jest mleko i produkty jego fermentacji, w tym kefir, maślanka, zsiadłe mleko oraz jogurty. 

Jedząc je, seniorzy „dokarmiają” jednocześnie jelita (mikroflorę bakteryjną), gdyż dzięki fermentowanym produktom mlecznym wzrasta ilość korzystnych szczepów bakterii. Działają one przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy i innych problemów sercowo-krążeniowych. Fermentowane pomagają również regulować na bieżąco poziom cholesterolu. Mleko i jego przetwory są też doskonałym źródłem wapnia dla osób starszych. Minerał ten bardzo dobrze się wchłania, ma dużą gęstość odżywczą i wzorowy stosunek do białka. Warto mieć to na uwadze, gdyż wapń jest niezbędny, by wzmocnić kości, które w tym wieku tracą gęstość. 

 

Źródło: prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska, Dlaczego osoby starsze powinny spożywać mleko i fermentowane napoje mleczne? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej