Nawet, jeśli nie przepadacie za zupą marchewkową czy marchewką z groszkiem do obiadu, bez marudzenia zjecie ciasto marchewkowe z kremem mascarpone czy z gęstym, błyskawicznym lukrem cytrynowym. Pieczony placek kusi wilgotnością, wysokością i warstwą pysznego kremu. Wygląda niemal jak tort. Uda wam się on jednak również bez piekarnika.

Jak zrobić ciasto marchewkowe bez pieczenia?

Ciasto marchewkowe bez cukru nie jest może tak wysokie, jak klasyczne pieczone, ma za to podobną, wilgotną i zwartą konsystencję. I uda się na 100% również osobom, które na co dzień nie pieką słodkości. Marchewka to wyjątkowo wdzięczne warzywo do pieczenia i przygotowania ciasta marchewkowego bez pieczenia. Skorzystajcie z wiosennej, soczystej i pełnej słodyczy.  

Do tego ciasta nie dosypujemy cukru. Ciasto oprócz marchewki dosłodzi pasta ze zmiksowanych rodzynek. Możecie je zastąpić również daktylami, z którymi trzeba postąpić tak samo. Moczenie je zmiękczy i sprawi, że będą łatwiejsze do zblendowania. Wydobędzie z nich też naturalną słodycz.

W cieście marchewkowym bez pieczenia powinno być też coś, co zastąpi mąkę. W ten roli sprawdzi się świeżo zmielone siemię lniane z dodatkiem górskich płatków owsianych i otrębów. Nasiąkną one wilgocią i spęcznieją, co pozwoli związać ciasto w naczyniu. Gotową masę doprawioną korzennymi przyprawami trzeba włożyć na całą noc do lodówki. Zamiast 3 pojedynczych przypraw, możecie użyć mieszanki do piernika. Dodatkowo, przed włożeniem do lodówki możecie przykryć ciasto folią i obciążyć je np. ciężką książką. Sprasujecie w ten sposób lepiej jego wierzch. 

Ciasto marchewkowe bez pieczenia i bez cukru - przepis

Składniki (na blaszkę lub inne naczynie o wym. ok. 22 x 13 cm): 

  • 4 średnie marchewki
  • 3 łyżki otrębów pszennych 
  • 3 łyżki siemienia lnianego
  • 1,5 szklanki górskich płatków owsianych
  • 1 szklanka rodzynek
  • 1 garść orzechów włoskich
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 szczypta gałki muszkatołowej

Opcjonalnie, dodatkowo (można pominąć): 1 opakowanie waniliowego serka homogenizowanego (200-300 g) i odrobina cynamonu do posypania gotowego ciasta. Można też zamienić na cukier puder lub pozostawić ciasto bez dodatków. 

Sposób przygotowania:

  1. Przepłuczcie rodzynki pod bieżącą wodą i zalejcie gorącą wodą. Namoczcie pod przykryciem i w międzyczasie przygotujcie resztę składników. 
  2. Obierzcie i zetrzyjcie marchewkę na najmniejszych oczkach tarki. Powinniście otrzymać 2 pełne szklanki wiórków. 
  3. Zblendujcie 1 szklankę płatków z siemieniem lnianym. Orzechy drobno posiekajcie.
  4. Wyłóżcie blaszkę lub inne naczynie papierem do pieczenia.
  5. Odsączcie rodzynki, nie odlewając wody z moczenia. Zmiksujcie rodzynki z 4 łyżkami wody rodzynkowej. 
  6. Wymieszajcie w misce zblendowane płatki z siemieniem, niezmiksowanymi płatkami, otrębami, pastą z rodzynek, startą marchewką i z resztą bakalii. Podczas mieszania doprawcie przyprawami. Masa powinna być bardzo gęsta. 
  7. Przełóżcie masę do naczynia i uklepcie dłońmi lub płaską łopatką. Włóżcie do lodówki na całą noc. 

Ciasto podawajcie posmarowane serkiem waniliowym i posypane cynamonem, z cukrem pudrem lub bez dodatków.