Zaleca się, by jeść ryby około dwa razy w tygodniu. Jednak każdy, kto regularnie robi zakupy spożywcze ten wie, że ryby nie należą do najtańszych produktów spożywczych. Z tego powodu część osób decyduje się na tańsze gatunki ryb - ale czy w tym przypadku oszczędność ma sens?  

Czy warto jeść pangę?

Jedną z najtańszych ryb dostępnych w sklepach jest panga, która, ze względu na swoją niską cenę oraz łagodny zapach i smak, przez jakiś czas była dość popularna. Entuzjazm jednak minął w momencie, gdy wyszło na jaw, jak niezdrowe jest mięso tych ryb. 

Dostępne w polskich sklepach pangi najczęściej pochodzą z hodowli z państw azjatyckich. Okazuje się, że mięso ryb z tego źródła często jest zanieczyszczone metalami ciężkimi, takimi jak ołów i kadm. Wiele do życzenia pozostawia też stan wód, w których hodowane są ryby oraz pasze, jakimi się je karmi. Do wody w hodowlach dodaje się bardzo dużo środków, które mają działanie bakteriobójcze, a w paszach znajdują się antybiotyki, chroniące ryby przed chorobami oraz hormony, które pobudzają je do wzrostu. 

Najzdrowsze gatunki ryb 

Jakie ryby wobec tego można jeść bez obaw? Poniższe gatunki zalicza się do najzdrowszych, które warto włączyć do swojej diety i jeść 2 razy w tygodniu, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych:

  • sardynki - i to nie byle jakie, a sardynki w całości. Spożywając je w ten sposób, dostarczamy sobie duże ilości wapnia, a także witaminy D i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto sardynki, ze względu na swój niewielki rozmiar, kumulują w sobie znacznie mniej rtęci, niż duże ryby. 
  • śledzie - ryby, które jemy przez cały rok, a najwięcej na święta. Co może być zaskakujące, śledzie zawierają bardzo dużo kwasów omega-3. Więcej niż pstrąg, a nawet makrela! Podobnie jak w przypadku sardynek, w śledziach znajduje się mało rtęci. Zawierają witaminę A, D oraz E.
  • pstrąg - znajdziecie w nim witaminę A i D3, a osoby cierpiące na choroby serca powinny spożywać tę rybę jak najczęściej ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.