Czym są Lekcje Smaku?

Lekcje Smaku to idea łącząca w sobie kilka ważnych wątków. Umiłowanie prawdziwego smaku, chęć przekazania najmłodszym wartości  oraz miłość do języka francuskiego. Na moich zajęciach staram się połączyć te elementy w całość. Lekcje Smaku to nie jest szkoła gotowania dla dzieci. Chodzi o coś więcej. Chodzi o przekazanie pewnego ducha. Zaszczepienie nawyków, wzbudzenie potrzeby poznania, wykształcenie estetyki. Pomoc w odszukaniu a może wskazanie drogi dla dzieci i ich rodziców w świecie, który zdominował pospiech.  Chcę zachować  podstawową wartość i prawo do dobrze przygotowanego posiłku, spożytego w przyjaznej pełnej ciepła i uwagi atmosferze. Chcę  zwrócić  uwagę na to z czego i jak przygotowujemy jedzenie? Czy poświęcamy sobie nawzajem czas? Czym są i jak ważne są słowa, które do siebie mówimy.  Chcę przypomnieć  jak ważne jest słowo:  proszę, dziękuję, przepraszam i jak, dzięki tzw. dobrym manierom, można lepiej odnaleźć się w świecie rówieśników i dorosłych.  Z moich obserwacji wynika, że zbyt rzadko zwracamy na te wszystkie elementy uwagę. Rzadko wykorzystujemy…

Pomysł wynikał z osobistych doświadczeń?

Pomysł na stworzenie firmy wynika z wieloletnich obserwacji  i doświadczeń. Przypieczętowaniem całości było założenie własnej lekcjerodziny. Posiadanie dzieci jeszcze bardziej  uświadomiło mi, jak ważne jest  to, o czym powiedziałam wcześniej . Dzieci są naszym papierkiem lakmusowym. Odzwierciedleniem otaczającej nas rzeczywistości. To wśród dzieci pojawia się plaga otyłości, alergie i różne inne choroby wynikające ze złego odżywiania… To nasze dzieci czują się najbardziej zagubione w świecie wiecznie zapracowanych rodziców, atakujących reklam „podobno” super zdrowych batoników, żelków itp.

Mam potrzebę powiedzieć: stop! Tak wielkie oddalenie się od natury i ponadczasowych sprawdzonych wartości nam i naszym dzieciom nie służy. W całość mojelekcjego projektu wpisuje się też język francuski - najbardziej zasobny w słownictwo kulinarne język na świecie. Kuchnia Francuska ma wiele odcieni, jest różnorodna, jest jedną z najwspanialszych Kuchni Świata. Miałam okazję przekonać się o  tym podczas swojego kilkuletniego pobytu we Francji. W swoje zajęcia wplatam słownictwo i elementy języka francuskiego, który jest używany w wielu krajach świata i którego wczesna nauka może zaowocować w przyszłości pasją do tego języka.

Jak wyglądają zajęcia z gotowania dla dzieci? Co dają dzieciom takie zajęcia?

Początki to wspólne gotowanie i przyrządzanie posiłków z własnymi dziećmi, z dziećmi przyjaciół. Zwróciłam uwagę jak wielką frajdę i spełnienie daje dzieciom zabawa w kuchni i w kuchnię. Poznawanie, wąchanie, ugniatanie, mieszanie, wałkowanlekcjeie, smakowanie i wszystkie inne czynności które da się powiązać z kuchnią. Najwspanialszy plac zabaw, gdzie już niejednego niejadka udało się zachęcić do posmakowania własnoręcznie przyrządzonej potrawy. Sama, od kiedy sięgam  pamięcią, od zawsze widzę siebie w kuchni. Moim ulubionym miejscem w domu była kuchnia i tak pozostało do dziś. Zaczarowany świat, moje królestwo. Skończyłam szko

łę gastronomiczną i w kuchni czuję się najlepiej.  Zapraszam tam swoje a teraz także inne maluchy. Chcę im pokazać ten zaczarowany świat, zapraszam ich na Lekcje Smaku.

Jak podchodzą do zajęć dzieci? Co czeka na zajęciach na najmłodszych kucharzy?

lekcje

Dzieci przebierają się w czepeczki, fartuszki, co już stanowi nie lada atrakcję, zobaczyć siebie jako kucharza. Zajęcia składają się z części teoretycznej, dotyczącej wybranego przeze mnie tematu  oraz praktycznej. Zawsze towarzyszą nam zabawy ze smakiem. Dzieci poznają produkty, dowiadują się skąd pochodzą, co możemy z nich przygotować. W drugiej części zajęć przygotowujemy wspólnie  potrawę a na końcu jest wspólne smakowanie i opowiadanie o smakach. Często w swoje zajęcia wplatam też elementy historii danej potrawy lub danego regionu. Dostosowuję to do możliwości i grup wiekowych dzieci.

Moje Lekcje Smaku to firma mobilna, tak więc tematy zajęć i przygotowywane potrawy dostosowywane są do warunków i zaplecza jakim dysponuje klient.

Zauważa Pani zmianę w podejściu do jedzenia uczestników zajęć? Jakie są ich reakcje?

Dla dzieci takie zajęcia to zawsze niesamowite przeżycie. Otwierają się na smaki są ciekawe nowych i chętnie współpracują. W moich Lekcjach Smaku uczestniczą z wielkim zaangażowaniem. Dzieci są dumne z efektów swojej pracy. Świetnie się bawią. Szczególną uwagę zawracam na oprawę naszego spotkania. lekcjeZachęcam do własnoręcznego dekorowania talerza z przygotowanymi potrawami. Objaśniam zasady wspólnego bycia przy stole pokazuję jak przygotować i nakryć stół.  Dziecięca ciekawość  ułatwia dzieciom wejście do świata smaków.  Widzę nieskończony potencjał i możliwości w odkrywaniu tej przestrzeni.

Czy zajęcia zmieniają też podejście rodziców?

Coraz większa liczba rodziców zdaje sobie sprawę, że to  jak odżywiamy siebie i jak żywimy swoją rodzinę oraz jakie nawyki żywieniowe przekazujemy naszym pociechom. Ma ogromny wpływ na dalsze życie i zdrowie. To bardzo pocieszające. Tak więc zapraszam na Lekcje Smaku.

logoLekcje Smaku to projekt, który pozwala od najmłodszych lat pokazywać dzieciom to, co wartościowe. Zajęcia nie dotyczą jedynie jedzenia, podczas lekcji dzieci uczą się kreatywnego myślenia, śmiałości, samodzielności. Wszystko łączy się z językiem francuskim i savoir-vivre, dzięki czemu dzieci stają się bardziej wrażliwe i otwarte na otaczający je świat.