W środowe popołudnie uczestnicy warsztatów zabrali się za przygotowywanie… wielkanocnego śniadania. Wiadomo, że Wielkanoc to czas, kiedy szczególnie zależy nam na dobrym, wyszukanym jedzeniu. Dlatego też przed prawdziwymi Świętami warto poszukać inspiracji i wypróbować potrawy, które być może na stałe wpiszą się do wielkanocnego menu.

Przepisy na dania, które gotowali uczestnicy, przygotował szef studia kulinarnego Kamis Maciej Wawryniuk, który towarzyszył im i służył radą przez cały czas trwania warsztatów.

Stanowiska pracy naszych użytkowników wypełnione były po brzegi wiosennymi produktami. Zielenie, żółcie i biele zapowiadały niedługie przyjście wiosny, a z nią oczywiście Wielkanocy, tematu przewodniego warsztatów.

Luna19, joanna74, Jola66, i matka_Wariatka wraz z osobami towarzyszącymi szybko przystąpiły do pracy. W końcu naszych Użytkowników do kuchni wołać nie trzeba. Podzieleni na dwuosobowe zespoły mieli do przygotowania po trzy potrawy. Szef  Maciej czuwał nad pracą, radził, wspierał, wyjaśniał wątpliwości i zachęcał do eksperymentowania w kuchni. Po trzech godzinach wspólnego gotowania potrawy zaczęły wjeżdżać na stół. A były to między innymi – sandacz w sosie szczawiowym, szynka z kremem chrzanowym, faszerowane jajka, warzywny pasztet, sałatka z zielonymi oliwkami, anchovies i przepiórczymi jajkami i wiele innych pyszności powstałych dzięki kulinarnej pasji i miłości do dobrego jedzenia naszych użytkowników.

Po gotowaniu nadszedł czas na wspólne ucztowanie. Tak oto wielkanocne śniadanie zamieniło się w wielkanocną kolację.

Zobacz więcej zdjęć z warsztatów