W Polsce nalewka z pigwy cieszy się wielkim uznaniem. Zastanawiacie się dlaczego? Na to wszystko składa się wiele elementów. Jedni powiedzą, że to, co ich przyciąga to piękny złoty kolor. Inni z kolei najbardziej cenią sobie niespotykany aromat pigwy, a jeszcze inni najbardziej zachwycać będą się jej słodko-kwaśnym smakiem. Pod względem popularności nalewka z pigwy ustępuje chyba tylko nalewce wiśniowej i śliwkowej.

Nalewka z pigwy – pyszny owoc

Pigwa przeżywa istny renesans w kuchni. Owoce nie dość, że są bardzo smaczne, to zawierają w sobie między innymi potas, magnez i żelazo. Dzięki temu praca naszego układu pokarmowego jest o wiele lepsza. Dodatkowo, spożywanie produktów z pigwy poprawia naszą odporność. Pigwa rzadko jednak jedzona jest na surowo – uważamy ją za zbyt kwaśną i twardą, dlatego najchętniej wykorzystywana jest do przetworów.

Z tego lekko kwaskowego owocu pełnego witamin możemy zrobić najróżniejsze przetwory – dżemy, soki, syropy. My jednak skupimy się na nalewce z pigwy, która idealnie rozgrzeje nas w jesienne i zimowe wieczory.

Sprawdź też: nalewka z głogu

Nalewka z pigwy – przepis babci

Przepisów na nalewkę z pigwy jest mnóstwo. Każdy, kto rok w rok przygotowuje ten trunek, ma swój sprawdzony sposób, który zapisany jest często na pożółkłych już kartkach. My proponujemy wam nasz pomysł na stworzenie tej pysznej nalewki.

W przeciwieństwie do większości nalewek, owoców pigwy nie zalejemy od razu spirytusem. Aby nalewka z pigwy na spirytusie powstała, musimy pamiętać, żeby owoce „polskiej cytryny” były dojrzałe – żółte albo prawie pomarańczowe. Pigwa dojrzewa w październiku, ale z jej zbiorem lepiej jest poczekać do pierwszych przymrozków – dzięki temu, że owoce są lekko przemrożone, tracą cierpki smak i stają się delikatniejsze.

Kiedy zabierzemy się już za obróbkę owoców pigwy, by powstała nalewka pigwowa, pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest usunięcie pestek – zawierają one kwas pruski, który jest trujący. Co prawda w niewielkich dawkach nie jest on niebezpieczny dla człowieka, ale może powodować migrenę lub niestrawność.

Nalewka z pigwy – przepis podstawowy

Jak zrobić nalewkę z pigwy? Do dużego słoja wrzucamy oczyszczone i pokrojone owoce na przemian z warstwami cukru. Na tym etapie moglibyśmy poprzestać i poczekać około 2-3 tygodni, aż pigwa puści cały sok, który w sobie zawiera, jednak wszystko to grozi fermentacją. Dlatego do słoja należy dolać niewielką ilość spirytusu – około 150 ml i szczelnie zamknąć naczynie. Następnie powinniśmy co kilka dni potrząsnąć naczyniem, aby cukier, którym zasypywaliśmy owoce pigwy, dobrze się rozpuścił.

Gdy już się to stanie, należy dolać resztę spirytusu – około 850 ml. Ponownie zakręcamy słój i odstawiamy go w ciepłe miejsce np. obok kominka lub kaloryfera. W takich warunkach nasza nalewka z pigwy na spirytusie powinna przebywać minimum miesiąc lub dłużej – wszystko zależy tak naprawdę od naszej cierpliwości. Po upływie tego czasu nalewkę z pigwy filtrujemy i rozlewamy do butelek. 

Nalewka z pigwy – smakowite dodatki

Jak zrobić dobrą nalewkę z pigwy? Możecie wykorzystać dodatki. Jeśli chodzi o dodatki do nalewki, wszystko zależy od naszych upodobań. Najważniejszą rzeczą jest to, że powinniśmy je dodawać podczas procesu maceracji – zalania składników alkoholem. Pigwa lubi towarzystwo pomarańczy, aromatycznych jabłek, wanilii czy cynamonu w całości. Spytacie czemu powinniśmy użyć lasek? Zmielony cynamon przysporzyłby nam kłopotów podczas filtracji.

Nalewka z pigwy – pigwówka: przepis

Pigwówka może być pita sama, ale i wykorzystywana w kuchni. Dodaje głębi deserom i ciekawej nuty mięsom. Jej smak jest lekko korzenny i odświeżający. Pigwówka idealnie nadaje się do zup typu krem – dzięki dodaniu paru łyżeczek trunku smak zupy będzie bardziej wyrazisty. Równie dobrze pigwówka sprawdzi się w nasączaniu owoców takich jak np. śliwki, które później dodamy do ciasta.

Hitem może okazać się mus czekoladowy z dodatkiem pigwówki. Nie od dziś wiadomo, że czekolada lubi towarzystwo alkoholu. Dodatek niewielkiej ilości pigwowego trunku sprawi, że do takiego deseru z dodatkiem bitej śmietany i dżemu malinowego będziecie wracać z dużą częstotliwością – dopóki nie skończy się wam zapas pigwówki. Nalewkę najlepiej podawać na stół w szklanej karafce – dzięki temu dobrze będzie widać jej kolor.

Nalewka z pigwy – z miodem

Nalewka z pigwy może być również przygotowywana z dodatkiem miodu. Trzeba jednak pamiętać, że do nalewki z pigwy z miodem musimy użyć odpowiedniego rodzaju tego pszczelego produktu. Wiele gatunków miodu ma bardzo silny smak i zapach – spadziowy czy gryczany. Jeśli pomylimy się co do wyboru, smak nalewki z pigwy z miodem zostanie zdominowany, a nasz główny składnik zepchnięty na dalszy plan. Najlepiej więc do dosładzania używać miodów o mało wyrazistym smaku – polecamy lipowy lub wielokwiatowy. Jeśli po dodaniu miodu nalewka z pigwy zmętnieje, nie powinniśmy się tym przejmować – taki proces spowodowany jest zawartością białka w miodzie.

Jak wykorzystać owoce pigwy z nalewki? Możecie zmiksować je na gładki mus i używać do naleśników czy placków lub zamknąć w słoikach jako marmoladę.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie najpopularniejsze przepisy na nalewkę z pigwy