Indie to bardzo zróżnicowany kraj, również pod względem kulinarnym. Czy można mówić o narodowej kuchni indyjskiej? Czy jakaś potrawa jest popularna
w całym kraju?
ANJALI PATHAK: Nie ma takiej potrawy, ale są składniki używane we wszystkich regionach. Jednym z nich jest „dhal”, czyli soczewica. Ja robię zupę z gotowanej żółtej soczewicy. Dodaję do niej podsmażony kmin rzymski, nasiona gorczycy,
czosnek i imbir.

Jakie przyprawy i zioła są niezbędne, aby odtworzyć oryginalny smak hinduskich
potraw w polskiej kuchni?

AP: Wystarczy kilka kluczowych: nasiona i liście kolendry, kmin rzymski, świeży czosnek i korzeń imbiru, świeże chili. Oczywiście jest wiele innych przypraw, ale jeśli masz pod ręką te, to jesteś na dobrej drodze. Patak’s produkuje mnóstwo mieszanek przypraw w postaci past, które tworzone są według rodzinnych receptur, przekazywanych od trzech pokoleń. Są doskonałym rozwiązaniem, kiedy nie masz dostępu do wszystkich niezbędnych ziół. Firmę założyli w 1957 roku moi dziadkowie. Od tamtego
czasu wiele się zmieniło, ale te sekretne rodzinne receptury nie. Produkty Patak’s znajdują się w prawie każdym indyjskim domu na całym świecie. To chyba najlepszy dowód na to, że nasze wyroby mają autentyczny, wspaniały smak.


Czy kuchnia indyjska wymaga opanowania specjalnych technik gotowania? Sprzętu?
AP: Zwykły sprzęt kuchenny wystarczy, chociaż przyda się mały wałek do  chleba i „karahi”, czyli miedziany garnek z rączkami do przygotowania curry. Dla mnie najważniejszym sprzętem jest puszka na przyprawy. Wszędzie ją ze sobą zabieram, aby mieć świeże składniki zawsze pod ręką.

Hindusi traktują swoją kuchnię jako sposób na długie i zdrowe życie. Które indyjskie produkty są najzdrowsze? Których używa się jak naturalnych leków?
AP: Podstawowe założenie medycyny hinduskiej, czyli ayurvedy, mówi, że wszystkie przyprawy mają pozytywne lub negatywne oddziaływanie na nasz organizm, w zależności od typu człowieka. Typ ten może określić specjalista od ayurvedy. Albo można wspomóc się technologią i rozwiązać test w Internecie. Wówczas będziemy wiedzieć, jakie składniki są dla nas dobre, a czego unikać. Ayurveda zakłada, że rzeczy, które szkodzą wszystkim, to  alkohol i czerwone mięso. W Indiach większość przypraw jest używana jako domowe leki. Mam kilka przepisów od mojej mamy i babci, które działają lepiej niż medycyna konwencjonalna. Na przeziębienie gotuję mleko z  kurkumą i potem dodaję miód. Potrafi zdziałać cuda!

Gdy jest nam źle, mamy ochotę na smaki znane z dzieciństwa. Co pomaga Pani na chandrę?

AP: Dla mnie to soczewica. Jadam ją codziennie pod różnymi postaciami i nie wyobrażam sobie innej potrawy, gdy potrzebuję odrobiny pokrzepienia.