Ten produkt znajduje się niemal w każdej kuchennej szafce i kosztuje grosze, a mało kto zna wszystkie jego zastosowania. Okazuje się, że przyda się nie tylko do gotowania, ale i wielu innych domowych czynności. Sprawdźcie, jak go używać, a będziecie zaskoczeni.

Niedoceniony proszek o wielu możliwościach

W naszych kuchniach znajdują się przeróżne składniki, jednak w każdej z nich z pewnością znajdziemy pewien stały zestaw. Takim kuchennym niezbędnikiem zwykle jest mąka, sól, cukier, ale do tego grona zdecydowanie powinna dołączyć też skrobia ziemniaczana. Choć większość z nas ma ją w swoich kuchniach, to używamy jej dość rzadko, a to wielki błąd, gdyż ma ogrom zastosowań w całym domu. 

Czy skrobia jest zdrowa?

Jakie właściwości ma skrobia? Ten sypki produkt często zostaje w cieniu mąki pszennej, tymczasem ma równie dużo cennych właściwości. Jest bogactwem fosforu, cynku, żelaza, magnezu i wapnia, a do tego zawiera sporą dawkę witamin C i B6 oraz nieco mniej D, E i A. Jest też produktem lekkostrawnym, a do tego bezglutenowym, więc mogą ją spożywać nawet osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. 

Jak działa skrobia?

Skrobia ma właściwości spulchniające i zagęszczające, a przy tym nie zmienia smaku i barwy potraw, co czyni ją idealnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju klusek, deserów czy gulaszy. Genialnie sprawdza się też do wypieków, gdyż ciasta z jej dodatkiem stają się bardziej elastyczne i puszyste.

Do czego używa się skrobi ziemniaczanej?

Poza gotowaniem, skrobię można stosować również jako domowy specyfik na zatrucia pokarmowe. Wystarczy przygotować z niej zawiesisty kisiel, aby pozbyć się nudności i zatrzymać biegunkę. To jednak niejedyny sposób na wykorzystanie jej poza kuchnią. Pojemniczek z tym proszkiem warto przenieść też do łazienki, gdzie świetnie sprawdzi się on jako:

  • krochmal do tkanin,
  • ekologiczny dezodorant,
  • naturalny puder matujący,
  • domowy suchy szampon,
  • zasypka dla niemowląt
  • odplamiacz do tłustych zabrudzeń,
  • bezpieczny środek na wypryski,
  • proszek łagodzący poparzenia słoneczne.

Skrobia, a mąka ziemniaczana

Kiedy znamy już wszystkie cenne właściwości skrobi, warto na koniec wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Wiele osób zastanawia się bowiem, czy mąka ziemniaczana to to samo co skrobia? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, bo choć tych dwóch nazw często używa się zamiennie, w rzeczywistości nie są one tym samym. Po pierwsze, różnią się one procesem produkcji, gdyż mąkę robi się z ziemniaków gotowanych w całości, a następnie odparowywanych i mielonych razem ze skórką. Z kolei skrobie pozyskuje się z bulw pędowych ziemniaków. Rozdrabnia się świeże i umyte ziemniaki oraz wypłukuje skrobię. Ostatecznie produkt ma postać sypkiego oraz matowego proszku o białym kolorze.

Czym różni się skrobia ziemniaczana od mąki ziemniaczanej? Przede wszystkim, mąka jest nieco ciemniejsza, cięższa i bardziej sypka, a skrobię poznamy po białym kolorze i mniej intensywnym smaku. Prostym testem jest także roztarcie proszku w dłoni. Jeśli pod palcami wydaje on charakterystyczny dźwięk, to jest to skrobia.