Grycan – historia tych lodów sięga jeszcze czasów przedwojennych, kiedy to na Kresach Grzegorz i Józef Grycanowie produkowali i sprzedawali swoje pierwsze lody. Po wojnie rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdzie przy Placu Grunwaldzkim powstała dzięki Grycanom pierwsza w powojennej Polsce lodziarnia „Lody Miś – Weronika Grycan”. Jednak to za sprawą syna Józefa i Weroniki, Zbigniewa, powstała powszechnie znana marka lodów „Zielona Budka”.

Jednak teraz, Zbigniew Grycan, po odejściu z rady nadzorczej „Zielonej Budki” buduje swoją markę, wprowadzając autorskie lody firmy „Grycan”. Czerpiąc wiedzę ze swoich doświadczeń i zachowanych receptur „lodów od pokoleń”, tworzy smaki, które idealnie trafiają w gusta konsumentów. Tak powstają lody na miarę naszych czasów tworzone z poszanowaniem tradycji.

Lody firmy Grycan, to nie tylko lody w tradycyjnych smakach, ale także nietypowe połączenia oraz owocowe sorbety. Firma ma też sieć lodziarni w całej Polsce, gdzie można zjeść nie tylko lody w kulkach, ale też desery i koktajle owocowe.

Zielona Budka – to efekt przyjaźni Edmunda Plewickiego i Kazimierza Koziełła. Panowie w 1945 roku założyli swoją lodziarnię w pomalowanej na zielony kolor drewnianej budce na ulicy Puławskiej. Zielona Budka szybko stała się wśród warszawiaków znakiem rozpoznawczym jeśli chodzi o znakomite słodkości, przede wszystkim lody.

Lody sprzedawane były na kulki, każdy z rożków mieścił ich od 3 do 5. Początkowo były one produkowane ręcznie, w domu, jednak wraz ze wzrostem popularności, trzeba było wprowadzić produkcję maszynową.

W roku 1980 marka Zielona Budka zostaje sprzedana, jej właścicielem zostaje wspomniany wyżej Zbigniew Grycan. Dzięki temu ruchowi marka zaczyna inwestycje w nowe technologie oraz ekspansję na rynek ogólnopolski, a lodziarnie zmieniają się w prawdziwe salony lodowe.

W odróżnieniu od Grycana, Zielona Budka oferuje też lody impulsowe, czyli wszelkiego rodzaju lody na patykach, w rożkach i małych pojemnikach, które je się „na raz”. Oprócz tego w ofercie znajdziemy lody o przeróżnych smakach w dużych opakowaniach oraz sorbety.

Blikle – firma A. Blikle została założona przez Antoniego Kazimierza Bliklego w 1869 roku i od początku zajmuje lokal przy warszawskim Nowym Świecie 35. Słynna cukiernia oprócz słodkości oferuje także lody. Te weszły do sprzedaży za sprawą Jerzego Bliklego III jeszcze przed II Wojną Światową. W tamtych czasach lody kręciło się w kociołkach obracających się w skrzyniach wypełnionych kruszonym lodem. Lód pochodził z wiślanej kry, którą kupowało się w zimie. Lód musiał starczyć na cały rok, nie tylko do produkcji lodów, ale też do wszystkich lodówek, w których przechowywano surowce i produkty.

Obecnie oprócz lodów w rożkach, cukiernia oferuje też przeróżne lodowe desery. Są one dostępne nie tylko w kawiarniach w Warszawie, ale też kilku innych miastach Polski. Blikle dysponuje nowoczesną pracownią produkcji lodów, które oferuje w aż 22 smakach. Do najbardziej ulubionych przez klientów należą smaki tradycyjne – waniliowy, czekoladowy i truskawkowy.