Panga i Tilapia

To ryby słodkowodne, chude, o małej zawartości białka i znikomej ilości kwasów omega-3 oraz witamin. Mają neutralny smak, więc chętnie sięgają po nie osoby nie przepadające za rybami. Jednak przed ich zakupem zastanówmy się dwa razy.

Ryby te pochodzą z wietnamskich i chińskich hodowli, w których panują bardzo złe warunki chowu. Ryby żyją w zanieczyszczonych zbiornikach, często są faszerowane antybiotykami, hormonami oraz środkami bakteriobójczymi. Wszystkie te substancje wnikają w ich mięso i właśnie z tego powodu odradzamy ich kupna. 

Okoń nilowy

To ryba chuda, bogata w białko i witaminę A. Zawiera niewiele kwasów omega-3 i dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za wzrost poziomu złego cholesterolu. Z tego powodu, z jedzeniem okoni nilowych nie należy przesadzać (mimo, że zawarta w nich ilość substancji toksycznych jest wielokrotnie niższa od dopuszczalnych).

Pstrąg

Żyje w rzekach i strumieniach górskich. Jednak ten, który przeważa na półkach sklepowych pochodzi z gospodarstw rybackich. Ma smaczne, chude mięso i spośród ryb słodkowodnych zawiera najwięcej kwasów omega-3. Najlepiej wybierać te niezbyt duże.

Karp

Żyje w stawach i wodach wolno płynących. Większość karpi na rynku pochodzi jednak z hodowli. Najbardziej ceniony jest karp królewski - ma różowawe mięso i niewiele łusek. Karpie można jeść bez obaw – produkcja ryb w Polsce nie jest intensywna, a co za tym idzie - bezpieczna.

Sum afrykański

Jest rybą średnio tłustą, bogatą w białko i witaminę E. Zawiera dużo kwasów nasyconych (podwyższających poziom złego cholesterolu) oraz niewielką ilość kwasów omega-3. Pod względem zawartości substancji toksycznych jest bezpieczna dla zdrowia.