Ryba maślana

To określenie handlowe kilku gatunków ryb morskich. Ryba maślana jest bardzo tłusta, bogata w białko oraz witaminy A, E i D, których jest znacznie więcej niż w rybach bałtyckich. Niestety, zawiera ona tatkże dużo kwasu oleinowego – składnika niestrawnych i nieprzyswajalnych przez człowieka estrów woskowych. Osoby, które jadają tę rybę regularnie, mogą mieć bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Z tego powodu nie zaleca się jej dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży.

Łosoś

To jedna z najtłustszych ryb – w 100 g zawiera aż 4,79 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 30 razy więcej niż dorsz), dużo witaminy A, D, E i B, jodu oraz potasu. Najzdrowsze są te wolno żyjące – pacyficzne i atlantyckie. Na naszym rynku dominuje jednak hodowlany łosoś norweski, który zawiera więcej szkodliwych związków. Jednak i tak  poziom jego zanieczyszczeń jest znacznie niższy, niż przewidują normy.

Tuńczyk

Tłusta ryba morska, w 100 g zawiera 0,83 g kwasów omega-3. Najsmaczniejszy i najzdrowszy jest tuńczyk biały, zatem jeśli masz wybór - stawiaj na niego. Inny gatunek tej ryby to tuńczyk czerwony, który zawiera znacznie więcej metali ciężkich. To właśnie on najczęściej znajduje się w konserwach i dlatego odradzamy ich częste spożycie kobietom w ciąży oraz dzieciom.

Śledź

Ryba tłusta, bogata w kwasy omega-3, zawierająca witaminy E, D i B, fosfor, potas, wapń, selen i żelazo. Na naszym rynku dominują śledzie pochodzące z Atlantyku, natomiast bałtyckie najczęściej są wykorzystywane w przetwórstwie. Najtłustszymi śledziami są matiasy pochodzące z wybrzeży Szkocji i Szetlandów.