Pierwsze teksty zalecające dietę wegetariańską znaleźć można w Wedach - starożytnych pismach Indii, z których najstarsze powstały jedenaście wieków przed naszą erą. Jeśli chodzi o Europę, tu wegetarianizm zaczął rozkwitać dzięki Pitagorasowi (VI wiek p.n.e.), greckiego matematyka i filozofa. Jego zwolennicy i uczniowie pitagorejczycy, czyli wybitni filozofowie, matematycy, astronomowie i lekarze, byli gorliwymi propagatorami idei wegetarianizmu. Ważnym wegetarianinem z dawnych czasów był też Leonardo da Vinci, który wyrzekł się mięsa ze względów etycznych.

Przyjmuje się, że ruch wegetariański, jako taki, narodził się w Anglii w 1847 roku, wraz z powstaniem Vegetarian Society – pierwszego towarzystwa wegetariańskie na świecie, które wkrótce zaczęło wydawać własne pismo – Vegetarian Messenger i otworzyło filię w Londynie, która w 1888 r. przekształciła się w London Vegetarian Society. Narodziny wegetarianizmu, który w latach czterdziestych XVIII wieku stawał się popularny w ówczesnej Anglii, wiele osób wiąże z rewolucją przemysłową. Zmiana sposobu żywienia i podejścia do żywności w ogóle było reakcją na postępujące uprzemysłowienie i urbanizację oraz poszukiwanie przez mieszkańców rozwijających się miast kontaktu z naturą.

I choć wielu osobom wydaje się, że wegetarianizm stał się modny dopiero kilka lat temu, wiele wskazuje na to, że człowiek od zarania dziejów żywił się bardziej produktami pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego.

Nie ma jasnej odpowiedzi czy pierwsi ludzie byli wegetarianami, czy też żywili się mięsem. Jednak człowiek jako gatunek należy do zwierząt naczelnych, a ich głównym pokarmem są rośliny. Ponadto analiza układu pokarmowego oraz zębów człowieka wskazuje, że od zarania dziejów ludzie byli roślinożercami. Jeden z naszych najstarszych przodków, ssak z rodziny człowiekowatych - Ardipithecus Ramidus, żyjący 4,4 milionów lat temu, żywił się młodymi liśćmi, kwiatami i owocami.

Niekwestionowanym dowodem przystosowania człowieka do spożywania pokarmów roślinnych jest porównanie cech drapieżników z właściwościami gatunków roślinożernych. Pokazuje ono jednoznacznie, że budowa i funkcjonowanie pewnych części organizmu, które służą zdobywaniu pokarmu i jego przyswajaniu, są identyczne jak u owocożerców. Chodzi tu przede wszystkim o kształt zębów, skład śliny, kształt i funkcję wątroby, jelita oraz żołądka a także budowę kończyn. Przewód pokarmowy człowieka, który jest czterokrotnie dłuższy od przewodu pokarmowego drapieżników, które później niż mięso ulegają procesom gnilnym. To dlatego podczas spożywania mięsa wytwarzają się związki chemiczne o trujących właściwościach. Nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza, kamica nerkowa, kamica żółciowa, zaparcia oraz choroby reumatyczne to najpospolitsze choroby spowodowane nieustannymi procesami gnilnymi w przewodzie pokarmowym.

Jednak dla osób stosujących dietę wegetariańską nie zawsze liczą się jedynie aspekty zdrowotne, czyli nieprzystosowanie naszego przewodu pokarmowego do trawienia mięsa. Poza powyższymi ważne są względy ekonomiczne. Dania wegetariańskie są tańsze od mięsnych i pozwalają na wyżywienie większej ilości ludzi. Osoby działające na rzecz wegetarianizmu twierdzą, że z obszaru ziemi uprawnej o wielkości 10 hektarów można wyżywić 2 ludzi spożywających mięso i aż 24 jedzących zboża. Również kwestia zanieczyszczenia wód i powietrza przemawiają na korzyść żywności pochodzenia roślinnego.

Wegetarianie często wskazują też na problem etyczny spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Rzadko zastanawiamy się nad tym, że leżące na talerzu mięso jeszcze niedawno było żywą, odczuwającą istotą. Propagatorzy wegetarianizmu twierdzą, że ten sposób odżywiania to maksymalne ograniczenie cierpienia żywych istot. I choć nie można całkowicie go wyeliminować, nie spożywając produktów zwierzęcych, wegetarianie przyczyniają się do ograniczenia cierpienia.

Przeczytaj inne artykuły o wegetarianizmie:

Wegetariańska piramida żywieniowa

Jak być zdrowym wegetarianinem

Odmiany wegetarianizmu

Ważne produkty w diecie wegetariańskiej

Wypróbuj przepisy:

ryż z truskawkami

wegetariańskie kotlety ziemniaczane

wiosenna sałatka ryżowa

ziołowo-czosnkowe puree z młodych ziemniaków

ryba na porach

ravioli ze szpinakiem