Początków oliwy należy szukać w historii uprawy drzewek oliwnych, która  rozpoczyna się w Azji Mniejszej około 6000 roku p.n.e., pomiędzy dzisiejszą Syrią i Iranem. Stamtąd rozpowszechniła się do Grecji, gdzie opracowano systematyczne techniki uprawy. Oliwę uznano za wartościowy produkt, zyskała znaczenie w kulturze greckiej. Właśnie tam stała się źródłem bogactwa i władzy: była tak cenna, że poeta Homer opisał ją jako „płynne złoto”. Gaje oliwne przez Greków uznawane były za miejsca święte, gdzie mogły pracować tylko dziewice i mężczyźni zachowujący czystość. Za ścięcie drzewa oliwnego groziło wygnanie, a nawet śmierć. Wykorzystanie oliwy w kuchni oraz różnorodne inne zastosowanie pozwoliły jej rozprzestrzenić się po całym basenie Morza Śródziemnego.

W ósmym  wieku p.n.e oliwa dociera do południowych Włoch i północnej Afryki poprzez ekspansję kolonii greckich. Odnaleziona została w egipskich grobowcach, bo w starożytnym Egipcie wykorzystywano  ją do lamp oliwnych oraz namaszczania zwłok i innych celów religijnych. W VI wieku p.n.e. drzewa oliwne dotarły do Marsylii, skąd zostały rozpowszechnione po całej Galii. Do Hiszpanii, która dziś jest  pierwszym producentem oliwy, oliwki po raz pierwszy przywieźli Fenicjanie w 1050 roku p.n.e. Hiszpańskie uprawy oliwki na dużą skalę rozwinęły się pod rządami rzymskimi, a Arabowie wprowadzili na południu Hiszpanii własne uprawy roślin. Wpływy Arabskie są widoczne do dziś w Hiszpanii, ze względu na nazewnictwo, których korzeni szukać należy u Arabów: oliwka (aceituna), oliwa (aceite). Za sprawą hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku oliwa trafia do Nowego Świata. Pierwsze sadzonki oliwki wyruszyły z portu w Sewilli, przywieziono je do Indii Zachodnich, a następnie na kontynent amerykański.

Pod koniec XVI wieku zaczęto zakładać gaje oliwne w Meksyku, a następnie uprawy rozpowszechniono do Peru i Chile. W tym samym okresie rozpoczęto oliwki uprawiać w Argentynie. Dwieście lat później za sprawą franciszkanów oliwki dotarły do Kalifornii. Sadzili oni drzewka oliwne w misjach zakładanych na kalifornijskim wybrzeżu. Dlatego też oliwki uprawiane w Kalifornii nazywa się oliwką misyjną. Do Polski oliwa dotarła wraz z chrześcijaństwem. Przez wiele wieków używana była do celów liturgicznych – namaszczania niemowląt, królów, zmarłych. Dzięki Królowej Bonie oliwa zagościła też na polskich stołach. Wprowadziła ona nowe zwyczaje  żywieniowe, dzięki którym wyśmienity smak oliwy znalazł szerokie zastosowanie w naszej kuchni staropolskiej. Śródziemnomorski płyn doskonale współgra z daniami kuchni polskiej.

logoAutorką tekstów jest Anna Machera ze strony www.kochamoliwe.com, której celem jest propagowanie wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Aby zdrowe nawyki wcielić w życie, na portalu www.kochamoliwe.com kupimy najwyższej jakości oliwę extra vergine z Hiszpanii. A dlaczego hiszpańska oliwa, bo w Hiszpanii jest jej najwięcej o czym niewielu z nas wiem. Dodatkowo autorka całe swoje serce wkłada w ten projekt, który wiąże się z jej pasją do Hiszpanii, kultury i kuchni hiszpańskiej i nie sprowadza się jedynie do sprzedaży i promocji oliwy.