Jak mało wiemy na temat oliwy możemy się przekonać stojąc przed półką sklepową uginającą się od ogromnej ilości różnych butelek. Kto by przypuszczał, że oliwa podobnie jak wino ma swój ranking. O najwyższej jakości oliwy świadczy w Hiszpanii DOP (Chroniony Znak Pochodzenia). Znak ten to gwarancja pochodzenia. Świadczy on o tym, że cały proces produkcyjny poddawany jest ścisłej kontroli na każdym jego etapie. Oliwki rosną w jednym konkretnym obszarze i tam też odbywa się tłoczenie oliw, ich butelkowanie oraz przechowywanie. W Hiszpanii istnieją 32 denominacje, nad którymi piecze sprawują Rady Regulujące.

Wybierając oliwę warto znać jej terminologię, nie tylko w języku polskim, ale również w języku producentów. W Polsce istnieją 4 oficjalne nazwy handlowe dotyczące oliw. Poniżej przedstawiamy nazwy polskie wraz z międzynarodowymi odpowiednikami również występującymi w Polsce.

1)      Oliwa extra vergine (super dziewicza z pierwszego tłoczenia) – tłoczona mechanicznie.

Aceite de oliva virgen extra (hiszpańska), Olio extra vergine di oliva (włoska), Huele d’olive vierge extra (francuska), Olive oil extra virgin (angielska).

2)      Oliwa vergine (dziewicza z pierwszego tłoczenia) – tłoczona mechanicznie

Aceite de oliva virgin (hiszpańska), Olio vergine di oliva (włoska), Huile d’olive vierge (francuska), Virgin oliv oil (angielska)

3)      Oliwa z oliwek (mieszanka oliw rafinowanej z oliwą vergine) – tłoczona chemicznie

Aceite de oliva, Olio di oliva, Huile d’olive, Oliv oil

4)      Oliwa z wytłoków oliwnych – tłoczona chemicznie

Aceite de rujo, Olio di sansa di oliva, Huile de Marc d’olive, Pomace olive oli

Wybierając produkt warto brać pod uwagę jego nazwę i nie wybierać oliw, które powstają w procesie chemicznego tłoczenia, gdyż nie posiadają one wartości, o które nam chodzi, gdy sięgamy po oliwę. 

Kolejną istotną kwestią jest kraj pochodzenia, czyli skąd tak naprawdę ta oliwa pochodzi? gdzie została wyprodukowana? Kraj pochodzenia: Terytorium Unii Europejskiej. Hasło to niewiele nam mówi, może świadczyć jedynie o tym, że dana oliwa została wyprodukowana w jednym kraju, a następnie przewieziono ją i rozlano w kompletnie innym miejscu. Efekt jest taki, że kupujemy oliwy popularnych marek, które mogłyby się wydawać, że są produktami pochodzącymi z Włoch, a w wielu przypadkach są to oliwy pochodzące ze słonecznej Hiszpanii. Kto by przypuszczał, że Włosi są głównym importerem i zarazem eksporterem hiszpańskiej oliwy.

Przechowywanie i termin przydatności:

Hermetycznie zamknięta butelka oliwy może być przechowywana przez okres 2 lat. Po jej otwarciu powinna zostać zużyta w przeciągu 3 miesięcy. Po tym okresie oliwa się nie zepsuje, ale straci wartości, które zawarte są w 100% soku z oliwki. Oliwę należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Nie należy przechowywać jej w lodówce, gdyż pod wpływem niskiej temperatury ulega krzepnięciu i wytrąca się w niej osad, który zanika w momencie, kiedy oliwa znów będzie w temperaturze pokojowej.

Autorką tekstów jest Anna Machera ze strony www.kochamoliwe.com, której celem jest propagowanie wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Aby zdrowe nawyki wcielić w życie, na portalu www.kochamoliwe.com kupimy najwyższej jakości oliwę extra vergine z Hiszpanii. A dlaczego hiszpańska oliwa, bo w Hiszpanii jest jej najwięcej o czym niewielu z nas wiem. Dodatkowo autorka całe swoje serce wkłada w ten projekt, który wiąże się z jej pasją do Hiszpanii, kultury i kuchni hiszpańskiej i nie sprowadza się jedynie do sprzedaży i promocji oliwy.