Mówiliśmy już o tym, że w Hiszpanii ze względu na różnorodność klimatów i mikroklimatów oraz wielorodność i bogactwo gleb, uprawia się wiele odmian oliwek. Oliwy podobnie jak wina nabierają różnych smaków i aromatów. To właśnie od odmiany oraz od fazy zbiorów owoców, z których jest tłoczona oliwa, zależy jej profil smakowo – zapachowy. Najbardziej łagodną oliwę produkuje się z oliwek pochodzących z końcowej fazy zbiorów, natomiast najostrzejszą – z tych najwcześniej zebranych. Degustować oliwę powinniśmy w momencie gdy osiągnie ona 28 – 30°C. Temperatura ta pozwala na lepsze rozpoznanie smaków i zapachów, które stanowią podstawowe kryterium jej oceny. Na tych dwóch parametrach powinniśmy skupić naszą całą uwagę, gdyż są one wyznacznikiem jakość oliwy. 

Zapach

Degustację oliwy rozpoczynamy od jej powąchania, gdzie powinien być wyczuwalny przyjemny, a przede wszystkim owocowy zapach. Brak wyraźnego, zdecydowanego zapachu świadczy o tym, że nie jest to oliwa extra vergine, czyli 100% sok z oliwki, tylko oliwa przetworzona chemicznie.

Smak

O dobrej jakości oliwy świadczy wyczuwanie smaku oliwki. Nie powinniśmy wyczuwać słodyczy, bowiem oliwki są raczej gorzkie i cierpkie w smaku.  Nie należy się bać lekko pieprznego czy pikantnego smaku, gdyż o nim świadczy fakt, że mamy do czynienia z dobrą oliwą, którą wytłoczono z wcześnie zebranych oliwek. Pozornie nieprzyjemny smak, drapanie w gardle mówi nam o bogactwie oliwy w cenne dla organizmu polifenole, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Tak więc nie bójmy się drapania w gardle, im bardziej piecze, tym lepsza dla naszego organizmu.

Mogłoby się niektórym wydawać, że kolor oliwy odgrywa dużą rolę przy jej ocenie. Jednak specjaliści ją testujący nie kierują się kolorem. Do jej testowania szkoli się kiperów, którym nie wolno palić papierosów ani pić kawy, aby mogli oni ocenić zalety oliw. Praca ich podobna jest do pracy kiperów oceniających wina. Do oceny oliwy używają oni specjalnych szklanych przyciemnionych naczyń, aby właśnie nie sugerować się jej kolorem. Kolor oliwy teoretycznie uzależniony jest od stopnia dojrzałości owoców oliwki. Z czarnych oliwek uzyskamy oliwę o żółtej barwie, natomiast z zielonych oliwek o barwie zielonej. Na kolor nie należy zwracać uwagi, gdyż czasami zdarza się, że wystarczy zmieszać trochę liści z oliwkami zebranymi w późniejszej fazie zbiorów, aby uzyskać bardziej głęboki kolor.

logoAutorką tekstów jest Anna Machera ze strony www.kochamoliwe.com, której celem jest propagowanie wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Aby zdrowe nawyki wcielić w życie, na portalu www.kochamoliwe.com kupimy najwyższej jakości oliwę extra vergine z Hiszpanii. A dlaczego hiszpańska oliwa, bo w Hiszpanii jest jej najwięcej o czym niewielu z nas wiem. Dodatkowo autorka całe swoje serce wkłada w ten projekt, który wiąże się z jej pasją do Hiszpanii, kultury i kuchni hiszpańskiej i nie sprowadza się jedynie do sprzedaży i promocji oliwy.