Oliwa najwyższej jakości produkowana jest z owoców zebranych w pierwszych tygodniach kampanii.  Kampanią  nazwany jest okres zbiorów, które w Hiszpanii trwają najdłużej w całej Europie. Zaczynają się w listopadzie, kiedy oliwki są już dojrzałe, ale jeszcze zielone, a kończą na początku marca, kiedy oliwki osiągają kolor ciemnobrązowy i są dojrzałe. Zbiory są jednym z najważniejszych momentów produkcji oliwy. Abyśmy mogli cieszyć się dobrej jakości oliwą, owoce muszą być zdrowe i nieuszkodzone. Jedynie zbiór ręczny gwarantuje zdrową postać owocu i minimalizuje jego uszkodzenia. Często przy ręcznych zbiorach wykorzystuje się specjalne grzebienie, grabie bądź czesaki, którymi owoce są strącane na rozłożone płachty pod drzewem.

W celu wydobycia i zachowania najwyższych wartości, które znajdują się w owocach oliwki, owoce trafiają do olejarni, gdzie rozpoczyna się proces produkcji oliwy. Czas, w którym owoce powinny znaleźć się w tłoczni, nie może być dłuższy niż 24h, gdyż po tym okresie powstają nieodwracalne zmiany w owocach i zaczynają się one psuć. Z zepsutych owoców można uzyskać oliwę, którą wykorzystuje się do celów technicznych lub rafinacji.

Do produkcji oliwy wykorzystuje się cały owoc wraz z pestką. Za pomocą specjalnych pras miażdży się cały owoc, a następnie za pomocą specjalnych wirówek rozdziela się oliwę i  wodę. Tak powstały płyn jest najczęściej poddawany procesowi filtracji w celu uzyskania oliwy przejrzystej, nie zawiesistej. Najczęściej spotykane oliwy na półkach sklepowych to są właśnie oliwy filtrowane (które wyróżniają się dłuższym terminem przydatności). W wyniku tłoczenia owoców oliwki otrzymujemy oliwy: extra vergine, vergine lub lampante. O tym jak dana oliwa zostanie sklasyfikowana decydują badania laboratoryjne, czyli tzw. panel kwasowości oraz ocena organoleptyczna (walory smakowe i zapachowe). Poziom kwasowości jest wyznacznikiem jakości oliwy. Najlepszy skład chemiczny ma oliwa extra vergine, którą najprościej opisać jako 100 % sok z oliwki.

logoAutorką tekstów jest Anna Machera ze strony www.kochamoliwe.com, której celem jest propagowanie wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Aby zdrowe nawyki wcielić w życie, na portalu www.kochamoliwe.com kupimy najwyższej jakości oliwę extra vergine z Hiszpanii. A dlaczego hiszpańska oliwa, bo w Hiszpanii jest jej najwięcej o czym niewielu z nas wiem. Dodatkowo autorka całe swoje serce wkłada w ten projekt, który wiąże się z jej pasją do Hiszpanii, kultury i kuchni hiszpańskiej i nie sprowadza się jedynie do sprzedaży i promocji oliwy.