Grzane piwo to jeden z przyjemniejszych sposobów na rozgrzanie. Kiedy herbata z miodem, nie skutkuje, piwo podane na gorąco może zdziałać cuda. Pamiętajmy też, że piwo podane na ciepło z korzennymi przyprawami może pomóc w walce z przeziębieniami. Taki grzaniec jest więc nie tylko smaczny, ale i ma inne właściwości. Warto spróbować tego napoju, nawet jeśli nie przepadacie za piwem, ponieważ dzięki korzennym przyprawom, cytrusom i temu, że piwo jest podane na ciepło, napój smakuje dużo lepiej niż to, które zazwyczaj pijemy.

Grzane piwo – przepis i składniki

Podstawą naszego napoju jest oczywiście piwo. Może to być każdy rodzaj trunku – zarówno piwo jasne, pszeniczne, jak i ciemne. Miejmy jednak na uwadze, że jasne piwo będzie lepiej komponować się z przyprawami i nie „przykryje” ono  ich naturalnego aromatu. Oczywiście dobrze dobrane przyprawy świetnie komponować się będą też z ciemnym piwem, które smakować będzie, dzięki tym dodatkom, wybornie.

Klasyczne składniki, by przygotować grzane piwo (poza piwem oczywiście) to produkty, które często goszczą w naszych kuchniach jesienią. Są to przede wszystkim korzenne przyprawy – cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon czy anyż, które nie tylko rozgrzewają, ale i nadają aromatu. Warto też dodać plastry lub skórki z owoców cytrusowych, które podbiją smak przypraw. Grzane piwo doskonale współgra smakiem z pomarańczą, cytryną, mandarynką lub limonką. Nie zapomnijmy też o miodzie – łagodzącym piwną goryczkę. Alternatywą dla miodu, a składnikiem, który idealnie pasował będzie do ciemnego piwa, jest syrop z malin. Nie tylko osłodzi on grzaniec z piwa, ale nada przyjemnego smaku i zadziała przeciwzapalnie. Ciekawym pomysłem jest także dodanie do grzanego piwa rodzynek, suszonej żurawiny czy pokrojonej w paseczki suszonej śliwki. Takie grzane piwo to dość kaloryczny przepis. Dlatego należy uważać na ilość dodawanych wszelkiego rodzaju dodatków.

Zobacz też: Grzaniec - 15 przepisów na chłody i melancholię

Grzane piwo – przepis i przygotowanie

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić grzane piwo. Warto pamiętać, że przygotowanie piwa grzanego jest bardzo proste. Wystarczy wszystkie składniki umieścić w garnuszku i gotować, aż piwo będzie ciepłe. Nie doprowadzamy go do wrzenia, wystarczy podgrzać. Po podgrzaniu można zostawić chwilę pod przykryciem, aby piwo grzane przeszło smakiem przypraw. O ile najlepiej wszystkie składniki gotować razem, by przyprawy czy cytrusy oddały swój aromat, miód dodajemy wtedy, kiedy grzane piwo zdejmiemy z ognia – w zbyt wysokiej temperaturze miód traci swoje drogocenne właściwości. Piwo z miodem to świetny przepis na łagodne przeziębienia lub sposób na rozgrzanie po powrocie z jesiennej zawieruchy. 

Grzane piwo najlepiej przecedzić przez sitko, wlewając je do szklanek, by napój był klarowny i żadne resztki z przypraw nie pływały w piwie. Możemy do szklanek dodać też dodatkowe plastry pomarańczy czy goździki, by napój prezentował się apetycznie. Jedno jest pewne – grzane piwo robi się tak szybko, jak herbatę, a picie go od czasu do czasu poprawia nam nie tylko zdrowie, ale i humor!

Sprawdź również: Grzane wino - nasz sposób na jesień i zimę