Nowalijki są zazwyczaj uprawiane w szklarniach, co niestety wpływa na ich wartość odżywczą. Warzywa rosnące pod gołym niebem mają tę przewagę nad szklarniowymi, że posiadają więcej witaminy C oraz flawonidów. Różnica wynika z braku światła warzyw szklarniowych – wiosną dni są krótsze niż latem. Poza tym brak słońca wpływa na mniejszą ilość cukrów i substancji zapachowych, co zauważamy spożywając warzywa hodowane na dwa sposoby.

Szklarnia a wartość nowalijek

Te warzywa, które rosną w szklarniach, często „karmione” są środkami chemicznymi, które 

Warzywa szklarniowe

wpłynąć mają na większy wzrost rośliny. Poza tym tak hodowane nowalijki są opryskiwane przeciwko chorobom grzybowym. Rolnicy podlegają odgórnym przepisom, które ustanawiają ilość oprysku, jakiej muszą się trzymać, aby warzywa nadawały się do spożycia i nie szkodziły naszemu zdrowiu. Często jednak normy te są przekraczane, co nie jest dobre dla naszego zdrowia.

 

Ekologia! I uprawa warzyw

Jak zatem mieć pewność, że jemy zdrowe produkty? Jeśli nie mamy zaufanego sprzedawcy, najlepiej wyhodować warzywa samemu. Niektóre, takie jak koper, szczypior, cebulka, możemy uprawiać na parapecie. Wystarczą nam doniczki, ziemia uniwersalna dla roślin 
Najzdrowsze są warzywa z własnej działkidoniczkowych lub mieszanka dla warzyw i nasłonecznione, ciepłe miejsce.

 

Jeśli jednak posiadamy ogródek i chcemy mieć warzywa z działki, również nie będzie to spory wydatek. Najlepiej sprawdzą się tunele foliowe, a ochronę przed przymrozkami zapewni agrowłóknina. W ten sposób możemy wysiać: rzodkiewkę, sałatę masłową czy szpinak. Przydomowy ogródek to też idealne miejsce dla warzyw cebulowych: cebuli i szczypiorku, jak również pietruszki i selera, czyli warzyw korzeniowych.

Zobacz zdrowe przepisy na potrawy z młodymi warzywami!

Młode marchewkiWiosenna zupa z młodych warzyw
młode marchewkiwiosenna zupa z młodych warzyw