Kuchnia to serce domu. Tutaj spotyka się cała rodzina, spożywamy posiłki, ale też rozmawiamy na życiowe tematy. Dlatego zawsze powinno być w niej czysto i schludnie.

Od czego zacząć porządki w kuchni?

Warto zrobić porządki w szafkach kuchennych. Najlepiej wyciągnąć wszystko na blat, a półki przetrzeć odpowiednim środkiem do czyszczenia powierzchni kuchennych. Polecamy Dix Professional mleczko do czyszczenia kuchni.
Skutecznie działające składniki mleczka Dix Professional precyzyjnie usuwają uciążliwy brud doskonale radząc sobie z przepaleniami, trudnymi do usunięcia zlepkami brudu oraz tłuszczem.
Zastosowanie rozpylacza, zapewnia wygodną aplikację mleczka nawet w trudno dostępnych miejscach, dzięki czemu każda kuchnia będzie lśniła czystością.

Przejrzyjcie opakowania, sprawdźcie daty ważności. Wyrzućcie to, co już od dawana stoi nieużywane. Następnie ułóżcie w szafkach rzeczy tak, by te najczęściej używane były z przodu. Dzięki temu nie będziemy robić za każdym razem bałaganu w poszukiwaniu potrzebnego składnika.
Warto też przejrzeć wszelkie szklanki, naczynia, talerze - pozbądźcie się tych zniszczonych, ukruszonych, nieużywanych. Tylko niepotrzebnie zajmują miejsce. Tutaj też warto przetrzeć półki odpowiednim preparatem.

Gdy w szafkach jest już czysto, najwyższa pora wymyć górę szafek. Tam zbiera się najwięcej kurzu, tłuszczu i innych brudów. Przy mniejszych zabrudzeniach doskonale poradzi sobie mleczka Dix Professional.
Przy dużym zabrudzeniu tłuszczem najlepszy będzie Dix Odtłuszczacz uniwersalny. To środek do odtłuszczania silnie zabrudzonych, tłustych powierzchni.

Kolejny ważny punkt na kuchennej mapie porządkowej to okap.
Aby uniknąć szorowania okapu, powinniśmy czyścić go średnio co dwa tygodnie i nie powinno nam to zająć dłużej niż 10 minut. Do regularnego czyszczenia kratki z okapu można użyć oleju lub oliwy, ponieważ doskonale rozpuszcza on brud i tłuszcz.
Przy mocnym zabrudzeniu okapu przyda się Dix Odtłuszczacz uniwersalny, który poradzi sobie najtrudniejszymi zabrudzeniami.

Aby wyczyścić okap z zewnątrz możemy to zrobić za pomocą wody z octem. Woda z octem dodatkowo nabłyszczy powierzchnię. Przy większych zabrudzeniach doskonale sprawdzi się mleczka Dix Professional.

Jeśli mamy w kuchni sprzęty ze stali szlachetnej – zlew, kuchenkę albo lodówkę typu inox, naszym sprzymierzeńcem może się okazać zwykła wazelina! Na bawełnianą szmatkę nanosimy jej odrobinę i polerujemy stalowe elementy – szybko odzyskają połysk. Co więcej, brud nie będzie do nich przywierał. Bardziej oporne zabrudzenia łatwo wyczyścisz folią aluminiową zwiniętą w kulkę.

Na koniec zostaje nam do wyczyszczenia piekarnik i blat
Zanim przystąpisz do mycia piekarnika, wyjmij wszystkie półki i namocz je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, pozostawiając w zlewie, misce lub brodziku. Jeśli piekarnik wymaga tylko odświeżenia, to użyj mieszanki wody i octu (w proporcji pół na pół). Jeżeli ruszt w piekarniku wymaga czyszczenia, to spalenizny pozbędziesz się preparatem Dix Professional grill i kominek. Działa już w 5 minut w przypadku najtrudniejszych przypalonych czy przypieczonych zabrudzeń, jednocześnie nie niszcząc uszczelek izolacyjnych, nie rysując czyszczonych powierzchni i nie pozostawiając smug. Tym samym preparatem wyczyścimy grill, który już niebawem wyciągniemy z piwnic i rozpoczniemy sezon grillowy. Czysty grill to podstawa, by potrawy były smaczne i zdrowe!
Blaty kuchenne przecieramy mleczkiem do czyszczenia kuchni - Dix Professional. Na koniec myjemy podłogę odpowiednio dobranym do powierzchni środkiem.

Kuchnia czysta. Teraz sprzątamy łazienkę.

Zacznijmy od rzeczy, które „zrobią się same”: do sedesu wlewamy płyn antybakteryjny, aby mógł dłużej działać (można też włożyć szczotkę, przy okazji się odkazi). Z tego samego powodu wannę, lub kabinę prysznicową i brodzik spryskujemy płynem do mycia lub octem. Miejsca przy armaturze, tam, gdzie najbardziej osadza się kamień, obkładamy płatkami higienicznymi zwilżonymi octem. Pod koniec sprzątania wystarczy dobrze wszystko spłukać i osuszyć te powierzchnie.

Przy mocniejszych zabrudzeniach doskonale sprawdzi się Płyn Dix Professional kamień i rdza, który doskonale usuwa osady z kamienia i rdzy, jak również różnego rodzaju brud, tłuszcz oraz osad z mydła. Można też umyć wszystkie płytki ścienne, o których pewnie często zapominamy, a na nich gromadzi się kurz i brud tak samo jak na innych powierzchniach.
Aby pozbyć się kurzu z całej łazienki, a nie tylko z samej podłogi, na początku używamy końcówki odkurzacza i dokładnie czyścimy góry szafek, wszystkie elementy oświetlenia, górne rogi pomieszczenia oraz kratkę do otworu wentylacyjnego, a dopiero później pozbywamy się zanieczyszczeń z podłogi. Dzięki temu pozostanie wolna od kurzu trochę dłużej.
Na koniec myjemy  całą podłogę.
szczególna uwagę zwróćmy na strefę koło sedesu, gdzie gromadzi się najwięcej groźnych drobnoustrojów. Podłogę najpierw szorujemy gąbką zwilżoną detergentem lub posypaną sodą oczyszczoną, potem dobrze suszymy.
Podłogę myjemy mopem, a po jej wyschnięciu umieszczamy w łazience pozostałe akcesoria, które zostały z niej usunięte w pierwszym kroku, czyli ręczniki, dywanik pod nogi, etc. Akcja sprzątanie łazienki oficjalnie zakończona  – gratulacje!

Sprzątamy pokoje

Uporządkuj regały, odkurz tapicerowane meble i poduszki – to też dobry moment na upranie pokrowców, poszewek na poduszki, kap i koców. Doprowadź do porządku pozostałe pokoje. Przetrzyj szafki i półki. Do tego najlepszy będzie Gold Wax antistatic preparat do pielęgnacji różnych powierzchni. Ten środek doskonale usuwa wszystkie ślady pozostawione na powierzchni mebli, oraz innych powierzchni, chroniąc przy tym przed ponownym ich powstawaniem. Można go stosować również do czyszczenia powierzchni metalowych, szklanych oraz sprzętu elektronicznego takiego jak zestawy Hi-fi, video, telewizory, ekrany komputerów itp. Usuwa ślady palców z mebli i sprzętu. Preparat nie pozostawia smug i zacieków.

Jak zlikwidować rysy na meblach?
Zadrapanie wypełnij wazeliną kosmetyczną i zostaw na 24 godziny. Po tym czasie usuń nadmiar kosmetyku papierowym ręcznikiem. Powierzchnię mebla przetrzyj ścierką.

Podłogi zawsze myjemy na końcu. Tu najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Praktycznie do każdego rodzaju posadzki potrzebny będzie inny preparat. Podłogi drewniane myjemy mokrą ścierką, wycieramy do sucha i pastujemy. Surowe, białe deski szorujemy wodą z mydłem i wycieramy do sucha. Podłogi lakierowane oraz panele laminowane również przecieramy na mokro, używając specjalnych preparatów. Terakotę i wykładziny z tworzyw sztucznych zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem płynów przeznaczonych do takich powierzchni.

Po generalnych porządkach warto zadbać o dłonie. Polecamy Attis owocowe mydła w płynie, które dzięki odpowiednio dobranym, delikatnym składnikom są przyjazne dla skóry, nie wysuszają i pozostawiają, ją gładką w dotyku. Dzięki neutralnemu pH, mydło nie wykazuje żadnego działania podrażniającego, a zastosowana w składnie gliceryna i betaina, posiadają właściwości nawilżające i natłuszczające, które wpływają pozytywnie na elastyczność i gładkość skóry.

Oczywiście zakamarków w domu, które warto posprzątać jest o wiele więcej. Ale dzięki naszym radom, może zmobilizujemy Was do generalnego odświeżenia całego domu!

Wiosna w czystym domu jest o wiele przyjemniejsza!