To już ostatni odcinek na temat ekosprzątania. Nie oznacza jednak, iż eko sprzątanie można zamknąć w trzech artykułach! Byłoby to kłamstwo i wielkie uproszczenie!

Wspomniałam tylko o trzech najbardziej popularnych składnikach naturalnych, których warto używać podczas porządkowania w stylu bio w domu.

A o czym dzisiaj? Dzisiaj krótkie podsumowanie z dodatkiem nowych ciekawostek. Bo jak napisałam eko sprzątanie to temat rzeka. Dlatego też  gorąco zachęcam Was do przekazywania sobie porad na forum – warto wymieniać się eko poradami nie tylko by chronić środowisko, samego siebie ale także by portfel był nie chudszy o te nie ekologiczne specjały! No to zaczynajmy…

Czy wiecie, że…

Alergia

Przed stosowaniem produktów naturalnych do czyszczenia, muszę wyznać, iż stosowałam dużą liczbę chemicznych specjałów. Do czyszczenia łazienki, toalety, glazury, okien, etc. Między czasie na rękąch pojawiały mi się malutkie, swędzące bąble – jakby ukąszenie. Mówiłam sobie, że to potówki. Nie raz miałam suche dłonie aż tak bardzo, że schodziłam skóra z dłoni, pomimo kremowania się. Minął czas. Moja przyjaciółka pokazała mi dłonie. Miała takie samą wysypkę jaką ja miałam wcześniej. Otóż dermatolog powiedziała, że skóra miała już dość chemicznych środków do czyszczenia. Powiedziała STOP. Tak. Obie pracowałyśmy bez rękawiczek. Nasz błąd. Ale kto pracuje w masce na twarzy? Czy wolimy wąchać ocet czy chemikalia?

Mycie okien

Mamy lato. Z pewnością każda z nas pragnie z nas mieć, zwłaszcza teraz, czyste okna. Jak to zrobić tanim i ekologicznym sposobem? Zmieszaj ocet w propocji 1:8, wlej do spryskiwacza. Spryskaj delikatnie szyby (nie framugi!!) a potem wytrzyj do sucha zgniecionymi gazetami.

Deska do krojenia

sprzątanieW poprzednich odcinkach pisałam o tym jak czyścić deskę do krojenia by nie miała bakterii. A co zrobić jeśli ma przebarwienia (no właśnie teraz tak mam – mój mąż przygotowywał dżem z czarnych porzeczek!). Spróbujcie cytryny. Przekrójcie ją na pół i posmarujcie deskę. Poczekaj z 20 minut, a następnie umyj deskę płynem do naczyń.

Dywany

Mamy małe dzieci i dywany? To pewnie mamy plastelinę, gumę do żucia, tusze z długopisów. Jak je usunąć? Plastelinę zdjąć nożem, a potem przetrzeć alkoholem.

Gumę do żucia, zmrażamy kostkami lodu, a potem resztę przetrzemy alkoholem.

Tusze z długopisów czyścimy octem spirytusowym a potem myjemy płynem do dywanów.

PRANIE

Soda jest zbawiennym środkiem do prania – to już wiemy. Jednak warto wiedzieć, że:

Ściereczki kuchenne, które chcemy odświeżyć, wrzućmy do wody z sokiem z cytryny. Gotujmy je, a potem wrzućmy do prania z białymi rzeczami.

Plamy z potu można usunąć octem spożywcznym, a potem wrzucić do pralki.

 I na koniec, malutkie podsumowanie:

OCET warto korzystać do czyszczenia łazienek, toalet, okien. Jest dobrym specyfikiem do usuwania kamienia.sprzątanie

SODA jest bardzo dobra podczas prania – odświeża białe rzeczy. Ponadto usuwa przykre zapachy także z lodówki.

BORAKS sprawdza się w ogrodzie przy usuwaniu chwastów, udrażanianiu rur i usuwaniu plam z ubrań.

Po szczegóły zapraszam do poprzednich artykułów. A po nowe, zapraszam na forum. Dzielmy się swoją wiedzą!

Żródła:

"Perfekcyjna Pan Domu" - Anthea Turner

http://www.tipy.pl/tag62493,ekosprzatanie.html 

Artykuł został napisany przez Smaczny Dom