"Smakuje jak kurczak" – te słowa padają niezwykle często po zjedzeniu po raz pierwszy pewnych, czasem egzotycznych gatunków mięsa, które drobiem nie są. I choć to stwierdzenie wydaje się niezwykle banalne, jego prawdziwość można uargumentować na wiele sposobów.

Charakterystyka smaku mięsa z kurczaka

 

W odróżnieniu od wołowiny czy wieprzowiny, białko kurczaka ma większy wpływ na jego smak niż tłuszcz (co ma miejsce w przypadku zwierząt rzeźnych). Powoduje to, że jego mięso ma lekko słodkawy posmak. Ponadto, kurczak ma niski poziom glutaminianu, którego nadmiar przyczynia się do ostrości i intensywności smaku mięsa. Z tego powodu mięso z kurczaka nazywamy lekkim i delikatnym.

Smaku kurczaka a teoria ewolucji

 

Według naukowców smak mięsa jest zależny od ewolucji wszystkich  gatunków zwierząt. Jak powszechnie wiadomo pochodzimy przecież od wspólnego przodka, a to warunkuje naprawdę wiele czynników. Jednym z nich może być fakt, że drób (poza strusiem), wraz z mniejszym ptactwem, smakiem przypomina kurczaka. Dlaczego? Bowiem jego mięso ma najbardziej neutralny smak, do którego intuicyjnie dopasowujemy inne. Gatunkami zwierząt, które w mają wiele cech wspólnych z kurczakiem są gady, płazy, a nawet owady. Jest to związane przede wszystkim z dużą zawartością białka w ich mięsie.

Teoria ta uzasadnia, dlaczego mięso dużych ssaków ma zupełnie inny charakter. Z uwagi na jego oddalenie w procesie ewolucji od drobiu, jego smak różni się.

Gatunki mięs, które według wielu smakują jak kurczak:

  • Ptactwo i inne gatunki drobiu hodowlanego
  • Krokodyl, aligator
  • Królik
  • Wąż
  • Żółw
  • Żaba, szczególnie żabie udka
  • Iguana, salamandra

Hodowla zwierząt

 

W dzisiejszych czasach drób jest hodowany na masową skalę na wielkich fermach. Zwierzęta te, bez względu na rodzaj, otrzymują od hodowcy takie samo pożywienie. Często działanie to decyduje o zbliżonym smaku ich mięsa.

 

Sposób przyrządzania

 

Jak powszechnie wiadomo, na smak potrawy ogromny wpływ ma sposób jej przyrządzenia oraz dodatki, z którymi jest podawana. W przypadku przyrządzania kurczaka, zwykle dodaje się do niego dużo przypraw, aby nadać mu wyrazisty smak. Jednak nawet w chwili, gdy przyrządzamy inny gatunek mięsa, używane przez nas dodatki najczęściej są takie same. Z tego powodu nie odczuwamy różnicy w smaku. Przyprawy nieraz zatajają charakterystyczny smak innego gatunku mięsa, co sprawia, że podany przez nas posiłek, smakuje tak samo jak kurczak.