Dieta jest przeznaczona dla osób zajętych, nie mających czasu na przygotowanie posiłków lub po prostu nie radzących sobie w kuchni. Zdaniem autora, potrawy zawarte w jadłospisie można zrobić w 5 minut. Program Pasternaka stanowi kombinację treningu wraz z metodą odżywiania.  

Dieta opiera się na cyfrze 5:

 

5-tygodniowy plan żywieniowy

 

Efekty jej stosowania są widoczne już po 5 tygodniach. Ponieważ dieta jest zdrowa, po pięciu tygodniach może na stałe zagościć w naszym życiu.

5 posiłków dziennie

 

Koniec z głodem i napadami wilczego apetytu. Dzięki jedzeniu pięciu posiłków, nie tylko zaczniesz intensywnie chudnąć, ale także będziesz rzadziej odczuwać głód, a twój metabolizm przyspieszy.

5 składników w posiłku

 

Jedzenie pysznych i zdrowych posiłków nie musi być trudne. Istnieje mnóstwo przepisów, dzięki którym połączysz pięć koniecznych składników w pyszny posiłek w zaledwie 5 minut. Składnikami tymi są:

  1. Niskotłuszczowe, pełnowartościowe białko
  2. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym
  3. Błonnik
  4. Zdrowe tłuszcze
  5. Bezcukrowy napój.

25-minutowe treningi

 

W oparciu o doświadczenie Harley'a powstała teoria, że częstsze, aczkolwiek krótsze treningi są skuteczniejsze niż spędzanie godzin na siłowni.

5 dni oszustwa w ciągu 5 tygodni

 

Dzień przerwy raz w tygodniu dodaje siły. Nigdy nie możesz się czuć jak więzień własnej diety. Dodatkowo, Harley wierzy, że kontrolowane oszustwo może pomóc Ci szybciej osiągnąć wytyczony cel.

Tajemnica sukcesu

 

Tajemnica sukcesu Diety 5 Czynników opiera się również na magicznej cyfrze 5 i obejmuje 5 elementów:

  1. Metabolizm – szybszy pozwala spalać więcej kalorii
  2. Trening - ćwicz w tempie pozwalającym spalać tkankę tłuszczową i budować mięśnie
  3. Właściwe kalorie - jedz te produkty, które dostarczają niezbędne składniki i odpowiednią ilość kalorii
  4. Indeks glikemiczny - dzięki produktom o niskim indeksie glikemicznym, utrzymasz cukier na stałym poziomie.
  5. Odpoczynek i regeneracja - redukcja hormonu stresu wspomaga rozbudowę mięśni.

Najważniejszym posiłkiem dnia, którego pod żadnym pozorem nie należy omijać, jest śniadanie. Powinno być bogate w witaminy i węglowodany (pochodzące np. z muesli, jogurtów, pieczywa, jaj, mięs czy ryb) – w ten sposób nasz organizm zostanie zaopatrzony w energię na cały dzień.

Na obiad najlepiej wybrać produkty węglowodanowe (makaron al dente, kasza, ryż) i białkowe (mięso lub ryba), które na długo pozwolą nam zapomnieć o głodzie. Obiadowe menu warto uzupełnić o duże ilości warzyw (najlepiej surowych).  

Kolacja powinna zaś obfitować w białka i warzywa. Pamiętajmy, aby nie objadać się na noc. Między wyżej wymienionymi posiłkami, możemy sięgnąć po drobne przekąski w postaci niskotłuszczowych serków, owoców lub koktajli owocowych.

Dieta nie nakazuje drastycznego zmniejszenia ilości przyjmowanych pokarmów, jednak dzienna dawka nie powinna przekraczać 1400 kcal. Co ważne, metoda ta dopuszcza spożywanie każdego rodzaju produktów. Raz w tygodniu możemy sobie pozwolić na odstępstwo od diety – pamiętajmy jednak, aby nie brać tego zbyt dosłownie i nie objadać się na zapas. Dzień przerwy od diety może dodać nam sił, lecz nie powinien być okazją do „zrekompensowania” sobie wcześniejszych wyrzeczeń.

Aby program 5 czynników przyniósł maksymalne rezultaty, nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Harley Pasternak proponuje 25-minutowy trening podczas którego, przez 5 dni w tygodniu, wykonujemy 4 ćwiczenia oddziałujące na różne partie ciała. 

Przykładowy jadłospis

 

  • Dzień pierwszy

Śniadanie
Omlet z 10 ubitych białek wymieszanych z serkiem homogenizowanym (ok. 100 g) i kawałkami różnokolorowych papryk, całość posypana świeżymi ziołami, natką pietruszki i szczypiorkiem.
Przekąska
Niskotłuszczowy jogurt naturalny (ok. 150g), brzoskwinia.
Lunch
Przekąska z karczochów.
Podwieczorek
Sałatka owocowa z moreli, kiwi, 1/2 szklanki czerwonych winogron i kulek melona skropionych sokiem z pomarańczy i posypanych miętą.
Kolacja
Pizza pepperoni według 5 czynników: na gotowym blacie ciasta (o średnicy ok. 20 cm) ułóż pokrojonego pomidora, plastry chudej wędliny i odtłuszczonej mozzarelli oraz kawałki papryki i kilka oliwek. Po zapieczeniu posyp świeżym oregano.

  • Dzień drugi

Śniadanie
1/2 szklanki płatków zbożowych, zmieszanych ze szklanką odtłuszczonego mleka, 3-4 rozdrobnione orzechy laskowe, 1/2 szklanki owoców sezonowych, posypanych cynamonem.
Przekąska
Koktajl ze szklanki jagód (mogą być mrożone) i szklanki maślanki.
Lunch
Polędwica wołowa pieczona na grillu (ok. 150 g), gotowana fasolka szparagowa (2 szklanki) przyprawiona parmezanem (łyżka), sałatka z rukoli i pomidorków koktajlowych.
Podwieczorek
Krem z serka homogenizowanego (ok. 100 g), ogórka zielonego, łyżki rozdrobnionych orzechów włoskich i koperku, do tego pokrojona w paski papryka.
Kolacja
Kurczak po chińsku.

  • Dzień trzeci

Śniadanie
Omlet z 10 białek, łyżki mleka, 4 łyżek płatków owsianych i pokrojonego w plasterki jabłka, posypany cynamonem.
Przekąska
Twarożek granulowany (ok. 150 g) zmiksowany z listkami bazylii, seler naciowy, kawałki ogórka lub papryki (warzywa maczasz w sosie z twarożku i chrupiesz).
Lunch
Sznycel z indyka (ok. 150 g), sałatka z pomidorków koktajlowych i sałaty, kromka (ok. 40 g) pieczywa razowego.
Podwieczorek
Sałatka z kolorowego makaronu (ok. 3 łyżki suchego), sałaty endywii, ugotowanych krewetek (ok. 100 g), zmieszanych z sosem z oliwy i cytryny - całość posypana parmezanem albo innym serem żółtym (łyżka).
Kolacja
Łosoś pieczony na grillu z przyprawami (dzwonko ok. 150 g), sałata z sosem winegret i pomidorkami koktajlowymi, brokuł gotowany na parze, ryż pełnoziarnisty (ok. 50 g).

  • Dzień czwarty

Śniadanie
Francuski tost.
Przekąska
Koktajl z truskawek (szklanka) i jogurtu naturalnego (ok. 150 g).
Lunch
Kawałki kurczaka w sosie curry, kromka pieczywa pełnoziarnistego.
Podwieczorek
2 ciasteczka ryżowe, koktajl ze szklanki owoców sezonowych (mogą być mrożone) i jogurtu naturalnego (ok. 150 g).
Kolacja
Spaghetti (ok. 50 g) z kawałkami ugotowanego albo upieczonego kurczaka (ok. 100 g), sosem pomidorowym, świeżą bazylią i startym parmezanem (łyżka).

  • Dzień piąty

Dzień oszusta: jesz to, na co masz ochotę.

  • Dzień szósty

Śniadanie
Jajecznica z 5 białek, pomidorów i chudej wędliny (2-3 plasterki).
Przekąska
Serek wiejski (ok. 150 g), gruszka. 
Lunch
Sałatka z ugotowanego mięsa drobiowego (ok. 100 g), pomidorków koktajlowych, 5 jajek przepiórczych i sałaty, posypana grzankami razowymi i tartym parmezanem (łyżka).
Podwieczorek
Sałatka z tuńczyka (ok. 80 g), zielonej sałaty, pomidorów, ogórków i koperku.
Kolacja
Pieczona lub grillowana pierś kurczaka (ok. 150 g), groszek w strąkach, marchewka gotowane na parze, ryż pełnoziarnisty (ok. 50 g).

  • Dzień siódmy

Śniadanie
Owsianka na odtłuszczonym mleku (z 4 łyżek płatków owsianych), posypana rozdrobnionymi orzechami włoskimi (1-2), kilkoma suszonymi śliwkami, doprawiona cynamonem.
Przekąska
Jogurt naturalny (ok. 150 g) wymieszany ze świeżymi jeżynami (1/2 szklanki) albo 2 łyżkami suszonej żurawiny bez cukru.
Lunch
Risotto grzybowe
Podwieczorek
Kawałek melona (ok. 1/8) owiniętego w plaster łososia wędzonego, skropionego cytryną, tost pełnoziarnisty na ciepło.
Kolacja 
Pieczona pierś kurczaka (ok. 150 g) w ziołach, dziki ryż (ok. 50 g), warzywa gotowane na parze: kilka marchewek, strączków groszku, mała cukinia.