Kuchnia to centrum dowodzenia w wielu domach. To właśnie tu dzieje się najwięcej, a co za tym idzie... także brudzi się najwięcej. Oto kilka prostych sposobów na to, aby zapanować nad kuchennym chaosem i sprawić, aby zarówno gotowanie, jak i późniejsze jedzenie przygotowanych posiłków było bezpieczne i higieniczne. 

Krok 1. Bezpieczne zakupy

Higiena to nie tylko utrzymywanie porządku w domu, ale także zachowywanie pewnych reguł także poza domem. Jako, że przygotowania do gotowania zaczynamy robiąc zakupy, pamiętajmy o zachowaniu higieny już na tym etapie. Każde zakupy zaczynajmy i kończmy odkażaniem rąk. 

Delikatny, antybakteryjny żel do dłoni Gold Drop skutecznie dezynfekuje dłonie w każdych warunkach. Został wzbogacony o ekstrakt z aloesu i witaminy A, E i F, dzięki czemu nie tylko ma działanie antybakteryjne i wirusobójcze, ale także odżywia naszą skórę. Jest niezwykle wydajny, szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy. Aby go użyć, nie potrzebujemy wody, wystarczy nanieść odrobinę żelu, rozprowadzić go dokładnie po całej powierzchni dłoni i pozostawić do wyschnięcia.

Krok 2. Przygotowanie stanowiska pracy

Wszyscy, którzy lubią gotować i robią to często doskonale wiedzą jak łatwo i szybko brudzą się blaty, stół, a także wszelkie sprzęty kuchenne. Aby zachować czystość w kuchni, najlepiej jest więc sprzątać regularnie. Pierwszą zasadą czystej kuchni jest więc działanie na bieżąco. Znacznie łatwiej jest nam usunąć od razu małe zabrudzenia niż potem sprzątać całą kuchnię od zera. Pamiętajmy więc, aby po każdorazowym gotowaniu przetrzeć blaty oraz umyć naczynia, aby nie gromadziły się ich całe stosy. Warto pamiętać, że wiele zabrudzeń możemy umyć korzystając z produktów, które mamy w kuchni! Do odświeżania, czyszczenia kamienia czy nabłyszczania świetnie sprawdzą się ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny. 

Jeśli jednak chcemy szybkiego, gotowego i niezawodnego rozwiązania, najlepiej użyć  uniwersalnego płynu dezynfekującego Gold Drop. Ten środek skutecznie czyści i dezynfekuje wszelkie powierzchnie w całej kuchni. Możemy używać go zarówno do blatów czy szafek, jak i do zlewu, lodówki czy zamrażarki. Już w 5 minut działa bakteriobójczo, a w 15 także grzybobójczo.

Krok 3. Czyste ręce

Zanim zaczniemy gotowanie, powinniśmy umyć nie tylko kuchenne sprzęty i powierzchnię roboczą, ale także dłonie. Często zapominamy o tym, że pierwszym krokiem każdego przepisu, jaki przyrządzamy powinno być dokładne umycie rąk. Najlepiej użyć do tego celu dobrego mydła, które nie tylko skutecznie rozprawi się ze wszelkimi zanieczyszczeniami, ale także zadba o nasze dłonie.

Mydła w płynie Attis to skuteczne środki myjące, doskonale nadające się do codziennego użytku. Są przebadane dermatologicznie, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będą bezpieczne dla nawet najbardziej delikatnej i alergicznej skóry. Odpowiednio dobrane, delikatne składniki są przyjazne dla skóry, nie wysuszają i pozostawiają, ją gładką w dotyku. Dzięki neutralnemu pH, mydła te nie wykazuje żadnego działania podrażniającego, a zastosowana w składnie gliceryna i betaina, mają właściwości nawilżające i natłuszczające, które wpływają pozytywnie na elastyczność i gładkość skóry. Mydła Attis mają szeroki wachlarz zapachów, wśród których każdy znajdzie swój ulubiony.

Krok 4. Mycie owoców i warzyw

Ostatnim, ale równie ważnym elementem do dokładnego wyczyszczenia są oczywiście wszelkie produkty, jakie przynosimy do swoich kuchni. Okazuje się, że jest to oczywistość, o której część z nas wciąż zapomina. Jak skutecznie myć owoce i warzywa, a także wszelkie inne produkty spożywcze? Czasem zwykła woda nie wystarczy, więc aby mieć pewność, że wszystko będzie dokładnie wymyte, warto zastosować czyszczenie kilkuetapowe. Choć brzmi to skomplikowanie, jest banalnie proste i wymaga tylko 3 składników- wody, sody oczyszczonej i octu.

W pierwszym kroku wystarczy przygotować roztwór o kwaśnym odczynie, czyli wlać do miski pół szklanki octu na każdy litr wody i w przygotowanym roztworze moczyć przez kilka minut wszystkie świeże owoce i warzywa. Kolejnym etapem jest kolejne wypłukanie produktów, tym razem w odczynie zasadowym, który przygotujemy, wsypując 3 łyżeczki sody na każdy litr wody. Nasze owoce i warzywa wkładamy do tej mikstury i ponownie moczymy przez kilka minut. Ostatnim etapem jest wypłukanie produktów w czystej wodzie o neutralnym odczynie. Po takiej trzyetapowej kąpieli wystarczy już tylko wysuszyć produkty i można zajadać się nimi bez obaw.

Gotujmy jak najwięcej w domowym zaciszu, ale nie zapominajmy, że wszystkie pyszne dania zaczynają się od uporządkowanej kuchni, czystych produktów, a także higienicznych dłoni. Zachowując wszystkie wyżej wymienione reguły, z łatwością utrzymamy porządek, a wszystkie przyrządzone dania z pewnością będą zdrowe i pełnowartościowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gold Drop.