Jeszcze tyle do odkrycia

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo bogatą ofertę najróżniejszych rodzajów mąki. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jakość oferowanego produktu. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrana mąka rzeczywiście jest ekologiczna i dobra jakościowo, warto zwrócić uwagę na symbol zielonego liścia na opakowaniu. To znak, że produkt otrzymał prestiżowy certyfikat rolnictwa ekologicznego. Jest to jedyny w Unii Europejskiej certyfikat potwierdzający ekologiczne pochodzenie produktów. Znaczek z euroliściem gwarantuje nam najwyższą jakość kupowanego produktu. To oznaka stale kontrolowanej, bezpiecznej żywności. Takim znakiem zostały wyróżnione mąki bioQlinar. Na jakie rodzaje mąki BIO od bioQlinar warto zwrócić uwagę?

Mąka łubinowa bioQlinar

To niezwykle ciekawy produkt warty wypróbowania w każdej kuchni! Mąka łubinowa bioQlinar jest uzyskiwana przez bardzo drobne zmielenie prażonych nasion słodkiego łubinu ekologicznego z polskich pól. Charakteryzuje się słodkim smakiem, wysoką zawartością białka (ok. 30%) oraz tak ważnego w naszej codziennej diecie błonnika (34,6%). 

Mąka łubinowa może być świetną niskowęglowodanową alternatywą dla mąki pszennej. Dobrze sprawdzi się do wypieku pieczywa oraz słodkich ciast. Może też służyć do przygotowania gofrów, ciastek i deserów, a jeśli chodzi o domowy chleb – jako zastępnik do 15% mąk zbożowych. Jest również trafionym produktem dla osób stosujących dietę KETO lub low carb. Mąka łubinowa ma również bardzo niski indeks glikemiczny IG15, przez co jest polecana dla osób chorujących na cukrzycę1.

Mąka lniana pełnotłusta złota bioQlinar

Ta mąka jest uzyskiwana przez zmielenie prażonych nasion lnu złotego ekologicznego. Unikalna technologia przemiału pozwala na uzyskanie wartościowego produktu o bardzo długim terminie przydatności potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi, który sprawdzi się np. w diecie KETO1. Mąka lniana pełnotłusta złota charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu (38,4%) oraz błonnika (30,1%), a także bardzo niską zawartością węglowodanów przyswajalnych (poniżej 1%). 

Jest również wyjątkowo bogatym źródłem kwasów Omega 3 (18,9% tłuszczu całkowitego) i Omega 6 (51,1% tłuszczu całkowitego)2. W kuchni możemy ją wykorzystać na wiele sposobów – stanowi idealny dodatek do wypieków czy naleśników. Możemy ją również zastosować jako panierkę do drobiu, ryb czy warzyw – możliwości jest naprawdę wiele.

To zaledwie dwie propozycje mąk eko, a jest ich zdecydowanie więcej! Warto wypróbować wszystkie mąki BIO (łubinową, lnianą pełnotłustą brązową, lnianą pełnotłustą złotą, gryczaną oraz z gorczycy) i sprawdzić, co w naszej kuchni sprawdza się najlepiej. Pełną ofertę produktów znaleźć można na stronie www.bioqlinar.pl/biowarto. Każdy znajdzie tam swoją nową, ulubioną mąkę, która nie tylko wniesie nową jakość i smak do naszych potraw, ale i stanie się zdrowszą alternatywą dla tradycyjnej mąki. BIO warto!

 

1. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/47683/37349

2. Dąbrowska-Bender, M., & Mirowska-Guzel, D. (2015). Żywienie chorych na stwardnienie rozsiane—przegląd piśmiennictwa. Polski Przegląd Neurologiczny, 11(3), str 13